Hurikán Florence zeslábl, ale dál hrozí povodně

13.9.2018

Může napršet až 1000 mm vody během několika příštích dní.

Hurikán Florence zeslábl, ale dál hrozí povodně
Během čtvrtka už obyvatelé zejména Severní Karolíny, ale také Jižní Karolíny a Viginie, vyhlížejí příchod velmi silného hurikánu Florence. Tedy vyhlížejí ho často už mimo své domovy, protože 1,7 milionu lidí už bylo evakuováno. Potěšující zprávou je, že hurinán ještě před příchodem na pevninu rychle zeslábl, příchod nad chladnější vodu mu nesvědčí a ve čtvrtek dopoledne našeho času už se pohyboval jen na stupni 2 z pětistupňové škály. 

Ta škála však ukazuje jen sílu větru, nikoliv všechny dopady hurikánu. Vítr tak nakonec nezpůsobí katastrofální škody, ovšem zpomalující hurikán s sebou stále nese velké množství vody, která se vyprší na pevnině ve formě vydatných srážek. Ty mohou trvat i několik dní, i když nejsilnější budou v pátek. Úhrny se mohou lokálně počítat v několika stovkách milimetrů, může napršet i víc, než je v Česku průměrný úhrn srážek za celý rok! Nejvyšší odhady hovoří o pro nás už úplně nepředstavitených 1000 milimetrech!

Nejvíce ohrožená je Severní Karolína, především oblast kolem města Wilmington. Ztráty na životech by díky včasné evakuaci neměly být velké, ale škodám na majetku se nepůjde vyhnout. Především v důsledku rozsáhlých povodní.
Autor: redakce, ms, meteocentrum.cz, NOAA

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK