Itálii zaskočil brzký sníh, i další rozmary počasí

15.11.2017

V oblasti centrálního Středomoří řádí hluboká tlaková níže.

Itálii zaskočil brzký sníh, i další rozmary počasí
Italské město Bologna, mimochodem turisticky oblíbený cíl, leží v severní části Itálie jen 60 metrů nad mořem a výskyt sněhu je tu obecně raritní záležitost, v některých letech se vůbec neobjeví za celou zimu. Nyní však nasněžilo už 13. listopadu, což je skutečně kuriózní - v listopadu zde sněžilo naposledy před 40 lety, a nyní se tak stalo dokonce v jeho první polovině! A logicky ještě více sněžilo v horách severní ale i střední Itálie. V Alpách napadl i metr sněhu, v Apeninách půl metru! Hodně sněhu zaznamenaly i okolní alpské země.

Itálii navíc postihly místní povodně. Rozmary počasí ale vypukly v celém centrálním Středomoří, sníh se dostal dokonce i do severní Afriky, konkrétně sněžilo v horách Alžírska. Na Balkáně zase přišly vydatané deště, bouřky a také vítr. Příčinou všech těchto jevů je hluboká tlaková níže, která se vytvořila právě nad Itálií, a způsobuje zde propad studeného vzduchu daleko k jihu, velkou tvorbu srážek a nezvykle silný vítr. V místech, kam se v létě jezdí na dovolené k moři, je nyní dosti ošklivo.

A co víc - cyklona se nerozpadá, stěhuje se k jihovýchodu k Řecku. Některé modely dokonce předvídají její zesílení do podoby, která by připomínala tropickou bouři. Středozemní moře je hodně teplé, takže se výskyt podobných hlubokých a tím pádem i trochu nebezpečných tlakových níží na podzim očekával. Tato nemusí být poslední, s ohledem na stále ještě teplé moře. Právě listopad je na výskyt takových níží vhodný měsíc, ale prosinec bude rovněž. Itálie i okolní země se tedy ještě mají na co těšit.
Autor: redakce, ms, meteocentrum.cz

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK