Zdroj fotografie: 123rfZobrazit fotogalerii
Bouřky nyní v Čechách, později se přesunou na Moravu a do Slezska
V průběhu středečního odpoledne registrujeme na zvlněné studené frontě bouřky zejména v Čechách, kde přinášejí intenzivní srážky, kroupy a vítr s nárazy až kolem 70 km/h. V Čechách ještě nějakou dobu zůstanou, nicméně těžiště jejich výskytu se přesune na Moravu, jak ukazují výstupy z modelu ALADIN.
Obr. 1: Bouřky se okolo 15. hodiny vyskytují převážně v Čechách (zdroj: radar Meteocentrum)
Okolo 15. hodiny by situace měla zůstat víceméně neměnná, model počítá s iniciací tvorby bouřek zejména na Slovensku v horských oblastech, vyšší šanci na bouřku mají také Jeseníky a Beskydy, nížiny Moravy by prozatím zasaženy být neměly. Kolem 17. hodiny bude situace odlišná (Obr. 2). Přeháňky a bouřky se budou tvořit v daleko větší míře a projeví se i například v okolí Brna (zde stejně jako včera zejména na Blanensku) a na Ostravsku či Frýdeckomístecku.
Obr. 2: Takto počítá model ALADIN se srážkami okolo 17. hodiny (zdroj: ALADIN/Meteocentrum)
Model pak počítá s vytvořením jakéhosi multicelárního systému na Hodonínsku, Uherskohradišťsku a Zlínsku, přičemž se bouřky mohou intenzivně projevit v oblasti Bílých Karpat a Javorníků, případně v jejich blízkém okolí. Očekávat lze v jádrech bouřek kroupy o vleikosti 2 až 5 cm, případně přívalové srážky dosahující úhrnů až kolem 50 mm. V bouřkách bude přítomen také vítr s nárazy 70 i 90 km/h.
Kolem 21. hodiny v této oblasti bouřky zřejmě utichnou, případně alespoň zeslábnou, o to více mohou zesílit na Olomoucku a Novojíčinsku, kde model předpokládá rovněž velké množství spadených srážek. Tvorba bouřek a jejich projevy tak bude poměrně nahodilá a zatímco například v Šumperku může být klid, v Olomouci mohou prožívat intenzivní bouřku. O to důležitější bude sledovat aktuální radarové snímky, protože modely si nemusí s těmito lokálními jevy dostatečně dobře poradit.
Obr. 3: Takto vidí situaci ve středu v podvečer model ECMWF (zdroj: wetterzentrale)
Vyšší srážkové úhrny, a tedy i projev bouřek, potvrzuje i model ECMWF. Je tedy poměrně jisté, že v následujících hodinách budeme svědky bouřkové aktivity zejména na Moravě i ve Slezsku, zatímco v Čechách se situace bude uklidňovat. V průběhu noci na čtvrtek se ale bude bouřková aktivita uklidňovat postupně i na Moravě, přičemž během noci zde budou bouřky doznívat. Ve čtvrtek bouřky již neočekáváme.
Čekáme bouřky i ve Vašem městě?
Více k tématu
Kam dál?
Jak dlouho vydržíme s vodou? Podívejte se, kolik jí ještě zbývá v českých přehradách
Pokračující sucho postupně vyčerpává zásoby vody v řekách, ale i v přehradních nádržích. Mnozí se začínají ptát, kolik vody máme k ještě k dispozici, než se začnou objevovat problém s jejím dodávkami. Navzdory tomu, že sucho je zcela extrémní, tak můžeme uklidnit, že na základní potřeby máme stále dost velké zásoby.
Východní Asie se vzpamatovává z historické bouře. Tajfun Dolphin prokázal extrémní výdrž
V minulých týdnech prošel územím východní Asie tajfun Dolphin, který se do historie zapíše jako jedna z nejničivějších bouří posledních let, která oblast zasáhla. V článku se dozvíte v čem byl tento tajfun tak výjimečný.






