Zdroj fotografie: 123rfZobrazit fotogalerii
Počasí u nás bude nadále ovlivňovat rozsáhlá tlaková výše nad střední Evropou. Tato tlaková výše bude slábnout jen pozvolna, takže slunečné a teplé počasí se bude udržovat. To až do konce příštího pracovního týdne, kdy se u nás postupně prosadí část rozsáhlé brázdy nižšího tlaku vzduchu nad Islandem.
čtvrtek: jarní den se sluncem
Ve čtvrtek bude jasno nebo skoro jasno, v Čechách čekáme obecně více výskytu mlh nebo nízké oblačnosti. V Polabí a v Dolnooharské tabuli se může udržet lokálně i po celý den. Zejména ráno mohou být ve vyšších polohách mlhy i mrznoucí s tvorbou námrazy. Z nízké oblačnosti může vypadávat mrholení. K večeru se mlhy v Čechách začnou opět tvořit.
Obr. 1: Ve čtvrtek se mlhy nebo nízká oblačnost udrží zejména v Polabí a v Dolnooharské tabuli (zdroj: ALADIN/Meteocentrum)
Noční teploty klesnou na +3/-1 °C, při jasné obloze až na -4 °C. Denní maxima vystoupají na 11/15 °C, při déletrvající mlze nebo nízké oblačnosti jen mezi 5/9 °C. Na horách čekejme teploty 6/10 °C. vítr bude foukat proměnlivý nebo z východu.
pátek: teploty až k 16 °C a rozpouštění mlh
V pátek bude obloha také jasná až skoro jasná. V západní části Čech se ráno a dopoledne objeví mlhy, které mohou být i mrznoucí. Během dne ale tentokrát bude docházet k jejich rozpouštění tím, jak se inverzní vrstva konečně i v této oblasti naruší.
Obr. 2: V pátek se mlhy a nízká oblačnost rozpustí i v Polabí a v Dolnooharské tabuli (zdroj: ALADIN/Meteocentrum)
Noční minima klesnou na +2/-2 °C, lokálně až na -3 °C. Denní maxima vystoupají na 12/16 °C, při mlze jen na 7/11 °C. Vítr bude foukat proměnlivý, na Vysočině jihovýchodní.
sobota: ještě tepleji
V sobotu bude stále převažovat jasná nebo skoro jasná obloha, na severu se k večeru zvětší i na polojasno. Ráno a dopoledne se v Jihočeském kraji budou vyskytovat mlhy, které mohou být i mrznoucí.
Obr. 3: V sobotu kolem 12. teploty budou mnohdy stoupat ke 14 °C (zdroj: ALADIN/Meteocentrum)
Noční minima klesnou na +3/-1 °C, lokálně i méně. Denní maxima vystoupají na 13/17 °C, pokud se v Jihočeském kraji mlha udrží déle, tak do 12 °C. Vítr bude foukat proměnlivý nebo jihovýchodní, zejména na Vysočině.
Neděle: v podobném duchu, jen více oblačnosti
O něco více oblačnosti bude i v neděli. Obloha bude většinou oblačná nebo polojasná, ráno a večer i jasná. Po ránu se mohou v údolích objevit mlhy, zejména v Čechách. Noční minima klesnou na +4/0 °C, lokálně i slabě pod nulu. Přes den teploty vyšplhají na 12/16 °C. Vítr bude foukat proměnlivý nebo jihovýchodní.
Pondělí: až v 17 °C, ale na Vysočině i silný vítr
V pondělí bude jasno až polojasno převážně na celém území. Noční minima se již udrží téměř všude nad nulou - klesnou na 5/1 °C, na západě Čech se při slabém větru propadnou i na -1 °C. Denní maxima dosáhnou 13/17 °C. Vítr bude foukat proměnlivý nebo jihovýchodní, na Vysočině, na Moravě a ve Slezsku i silnější s nárazy až kolem 50 km/h.
Do konce pracovního týdne se ukáží i srážky
Od úterý do pátku se bude počasí pod vlivem oblasti nižšího tlaku vzduchu měnit. Zpočátku čekáme ještě převažující jasnou až polojasnou oblohu, nicméně během středy a čtvrtka bude oblačnost přibývat a ve čtvrtek a v pátek se lokálně objeví déšť nebo přeháňky. To ale budeme upřesňovat.
Do té doby sledujte nejpřesnější předpověď založenou na základě strojového učení. Pro zobrazení lokalit s nízkou oblačností nebo mlh v nejbližších dnech může posloužit uživatelsky přívětivé zobrazovadlo modelu ALADIN, kde je možné si navolit oblačnost. Mapka dole Vás také odkáže na předpověď počasí pro Vaše město.
Jaké počasí bude ve vašem městě?
Více k tématu
Kam dál?
Počasí příštích dnů bude až nezvykle normální...
Při pohledu na předpověď na nejbližší dny se dá s trochu nadsázky říci, že nás čeká až abnormálně normální období. Teploty budou totiž skoro přesně odpovídat dlouhodobému průměru pro polovinu dubna.
Do Evropy už dorazily první letošní tropické teploty!
Nestává se často, aby se už v první třetině dubna objevily na našem kontinentu teploty nad 30 °C. Nyní se tak stalo hned v několika evropských zemích a to paradoxně v den, kdy v Česku poletovaly ještě sněhové vločky.






