Zdroj fotografie: 123rfZobrazit fotogalerii
Obleva se značnými teplotními rozdíly
Již meteorolog Martin Štros pro Meteocentrum ve svém článku uvedl, že obleva sice nastala, ale rozhodně ne v celé České republice rovnoměrně. Od úterý 13. ledna do čtvrtka 15. ledna bylo Česko významně teplotně rozděleno - zatímco v Čechách teploty stoupaly i nad 7 °C, například v Českém Krumlově, na Moravě se mnohdy stále objevují ledové dny. Tedy dny, kdy teplota nedosáhne 0,0 °C a po celý den panuje mráz. Prochlazené teploty povrchů navíc způsobovaly tvorbu ledovky z dešťových srážek nebo mrholení. Tak jako tomu bylo například na Šumpersku nebo Olomoucku ve čtvrtek ráno.
Obr. 1: Teplotní rozdíly v rámci Česka dle ALADINa panovaly již ve čtvrtek ráno (zdroj: ALADIN/Meteocentrum)
"Podobné teplotní rozložení očekáváme i ve čtvrtek. Teploty se přece jen budou pod inverzí pomalu zvyšovat - už by se i na Moravě měly dostávat spíše nad nulu, i když jen těsně. V jižních, a už i středních a západních Čechách, očekáváme výrazně vyšší teploty, během dne nad +5 °C, místy až do 7 °C. Od pátku by se měly teplotní rozdíly v rámci Česka spíše dále snížit," uvedl Štros.
Od pátku do neděle inverze
Od pátku do neděle se projeví teplotní inverze při proudění teplého vzduchu ve výšce, která nás provázela většinu prosince, čímž způsobila, že ani v nejvyšších polohách hor nebyl v podstatě žádný sníh, jak tomu bylo například v Krkonoších nebo v Jeseníkách. V žádném případě ale nepůjde o podobný scénář, který by mohl sněhovou pokrývku na horách významně ohrozit. Přesto v 1000 metrech bude mnohdy relativně teplo - většinou několik stupňů nad bodem mrazu. Sníh tedy bude pozvolna odtávat, ale nepůjde o výraznou epizodu oblevy. Například v pátek může teplota v 1000 m nad mořem (nebo i výše) dosáhnout až +5 °C, podobně tomu může být i na Šumavě nebo v Krušných horách. Vyšší teploty ale prozatím s nejvyšší pravděpodobností očekávat nelze.
Obr. 2: Teplotní inverzi na horách s kladnými teplotami značí i ALADIN - například na hřebeni Krušných hor, Šumavy a Novohradských hor, a také Jeseníků je to zjevné (zdroj: ALADIN/Meteocentrum)
Do neděle nás tak čekají, jak to bývá u teplotní inverze v zimě časté, zamračené dny s nízkou oblačností. Ani v tomto případě ale nebude průběh počasí stejný. V rámci regionů se tak může lišit nejen doba slunečního svitu, ale také výše teplot. Na horách a ve výběžcích hranic (Frýdlantsko, Jesenicko, Šluknovsko,...) tak budou obecně vyšší teploty než v nížinách charakteristické "české kotliny". Od soboty se navíc rozpustí oblačnost na východě republiky (Obr. 3) a k tomuto rozpouštění bude docházet i dále na západ v dalších dnech. V místech se slunečním svitem se bude vzduch ohřívat více než v místech pod teplotní inverzí.
Obr. 3: V sobotu se od východu republiky bude obecně vyjasňovat. Regionální a lokální rozdíly ale stále lze očekávat (zdroj: ALADIN/Meteocentrum)
Mnohdy větrno a mlhavo, zejména na Vysočině
Zatímco v lokalitách se slunečním svitem může být relativně příjemně, v jiných regionech Česka může být počasí opačné a navíc i poměrně rizikové. Zejména na Vysočině, případně pod Krušnými horami nebo na západě Čech, může být většinou mlhavo. Jelikož pod inverzí budou teploty jen slabě nad nulou nebo dokonce kolem nuly, mlhy mohou být i mrznoucí. To podpoří tvorbu námrazy, která bude nejrizikovější právě na částech Českomoravské vrchoviny. Tvorbu námrazy podpoří také silnější vítr, který na Vysočině v sobotu může dosáhnout v nárazech až 50 km/h, v dalších dnech klidně i 70 km/h. V jiných regionech vítr zesílí pouze na horách, což může při výletech snižovat pocitovou teplotu, s čímž je vhodnější počítat.
Obr. 4: Se silnějšími nárazy větru je nutné počítat na Českomoravské vrchovině, ale také na horách, což i přes kladné teploty vzduchu může výrazně snižovat pocitovou teplotu. Řeč je zejména o Krušných, Lužických a Jizerských horách, případně i Krkonoších a částečně Jeseníkách/Králickém Sněžníku (zdroj: ALADIN/Meteocentrum)
Od pondělí změna: Ochlazení může být výrazné
Na Obrázku 5 je vyobrazen ansábl modelu GFS pro město Ostrava (vybráno pro svou velikost a pro svou polohu na severovýchodě, tedy nejblíže k mase studeného vzduchu, jež k nám pravděpodobně pronikne), který jasně ukazuje ochlazující trend v příštím týdnu. Pokud se podíváme na jednotlivé výstupy (rozumějme jim jako scénáře vývoje počasí s různou pravděpodobností) modelu (P01 až P30) z hlediska teploty ve 2 metrech, lze vidět jasnou převahu scénářů zimního počasí s ledovými dny s maximálními teplotami pod bodem mrazu a nočními teplotami až pod -10 °C. Je možné tak vydedukovat, že následující chladná epizoda může mít v mnohém podobný průběh jako ta předchozí v minulém týdnu.
Obr. 5: Ensemble modelu GFS - ochlazení s ledovými dny je více než silně pravděpodobné (zdroj: wetterzentrale.de)
Zejména na Moravě, případně částech Čech, sněhová pokrývka, vzhledem k maximálním teplotám do pondělí a přítomnosti inverze, mnohdy ani v nížinách nestačí roztát, což bude podporovat noční pokles teplot při radiačním ochlazování povrchu. Na druhou stranu nečekáme v podstatě téměř žádné nové sněhové srážky, protože toto studené počasí bude alespoň zpočátku spojeno se slunečným počasím. Teplotní minima tak často budou klesat k -10 °C, někde i méně, zvláště v údolních oblastech. Navíc bude alespoň v některých dnech platit, že chladněji bude obecně na severovýchodě, protože bude studené mase vzduchu "blíže".
Obr. 6: Teploty pod -10 °C model ECMWF očekává například již v pondělí a úterý ráno. Od pondělí plošně čekáme ledové dny s maximální teplotou kolem -5 °C (zdroj: wetterzentrale.de)
Napříč modely k dnešnímu dni (15. 1.) panuje shoda na chladném scénáři v podstatě pro celý příští týden. Co ale není jisté, tak jak moc výrazné může být. Některé modely (například ECMWF) naznačují možnost návrat mrazů pod -15 °C i výrazněji níže v běžných polohách kolem víkendu. K tomu již ale musíme přistupovat velice opatrně a s rezervou, protože se bavíme o předpovědi na poměrně dost dní dopředu. Lze tak očekávat, že se předpověď bude upřesňovat nebo i měnit, pokud do tohoto synoptického vývoje hodí vidle nějaká intervence - například Atlantský oceán se svými tlakovými nížemi.
Návrat studených dní však silně pravděpodobný
Na jasnou představu o vývoji počasí na příští týden, a zejména jeho druhou polovinu, si ještě budeme muset pár dnů počkat. Prozatím je ale silně pravděpodobné, že se na počátku příštího týdne vrátí plošně ledové dny s nočními teplotami při jasné obloze a utišení větru až k -10 °C, lokálně i pod -15 °C. Situaci budeme sledovat a upřesňovat. Prozatím doporučujeme sledovat aktualizované předpovědi pro Vaši lokalitu, model ALADIN pro předpověď oblačnosti při nadcházející inverzi (Obr. 7) nebo je možné využít mapu pod článkem, která Vás odkáže na mapu pro větší města.
Obr. 7: Inverzní oblačnost v pátek kolem 19. hodiny - inverzní oblačnost bude přítomna na většině území ČR (zdroj: ALADIN/Meteocentrum)
Jaké počasí očekáváme ve Vašem městě?
Více k tématu
Kam dál?
Itálie zažívá dva extrémy najednou. Na jihu naměřili přes 44 °C, sever ničily obří kroupy
Itálie je v závěru srpna rozdělena na dva zcela odlišné světy. Zatímco jih země a ostrovy svírá pátá letošní vlna veder a v Kalábrii teplota vystoupila až na 44,6 °C, sever Itálie zasáhly prudké bouřky s přívalovým deštěm, silným větrem a mimořádně velkými kroupami. V Lombardii dosahovaly některé kroupy velikosti 7 až 8 centimetrů a způsobily rozsáhlé škody na automobilech.
Dnes udeří na část Česka silné bouřky. Ze západu postupuje nebezpečný bouřkový systém
Část Česka dnes čekají silné až ojediněle velmi silné bouřky. Největší riziko se týká západních a jihozápadních Čech, odkud budou bouřky během odpoledne a večera postupovat dále do vnitrozemí. V Německu se už nyní vyskytují velmi intenzivní bouřky včetně supercel a tamní meteorologové varují před přívalovým deštěm, kroupami a nárazy větru přes 100 km/h.







