Zdroj fotografie: 123rfZobrazit fotogalerii
Ještě ani neskončil podzim a naše země už zapadává sněhem. Během středy padají vločky na většině území Česka s tím, že denní teploty se v nižších polohách pohybují okolo bodu mrazu. V důsledku toho se v polohách zhruba pod 400 m (ale lokálně se situace může lišit) sníh na zemi moc nedrží a dochází k jeho okamžitému tání. Jsou to oblasti, kde žije většina obyvatel Česka.
Výše položené regiony zaznamenávají vznik souvislé sněhové pokrývky. Na Českomoravské vrchovině leželo ve středu ráno kolem 10 cm sněhu, v pohraničních horských oblastech (Krkonoše, Šumava, Jeseníky, Beskydy) už se ve vyšších polohách objevují hodnoty přes 20 cm a dále sněhu ještě přibývá. Poslední listopadový víkend tak láká na běžky prakticky ve všech oblíbených oblastech. Podívejte se na naše sněhové zpravodajství.
Modely naznačují ustávání sněžení během středečního večera a následně v noci vyjasnění oblohy hlavně v západní polovině Čech. A díky tomu se stane, že v noci na čtvrtek poklesnou teploty pod nulu i tam, kde přes den sníh na zemi odtával. Mokré povrhy pak logicky začnou zamrzat a tím vznikne další nebezpečný jev - náledí. Výstraha na náledí platí v noci na čtvrtek pro západní polovinu Česka, a víc si musí dát pozor v nižších polohách. Tedy tam, kde přes den sníh taje.
obr. 1 - kde platí výstraha na náledí v noci na čtvrtek
Ve čtvrtek během dne už nebude sněžit, čekáme spíše slunečný den a teploty během dne mohou vystoupit nad nulu i na řadě míst, kde bude ležet napadlá sněhová pokrývka. Dojde tak k tání, načež v noci na pátek opět přituhne, takže odtátá voda se může díky mrazu znovu proměnit v ledové povrchy. Páteční ráno bude mrazivé na celém území Česka. To už bude ale celkem běžná zimní situace, na kterou nejspíš výstraha nebude vydávána.
Mrazivé noci pak budou přetrvávat i během víkendu.
Vývoj počasí v jednotlivých lokalitách
Více k tématu
Kam dál?
V pátek ráno se Měsíc téměř ztratí ve stínu Země. Česko čeká výrazné zatmění
Kdo si v pátek přivstane, může na obloze spatřit jeden z nejzajímavějších astronomických úkazů letošního roku hned po zatmění Slunce. Měsíc se při hlubokém částečném zatmění téměř celý ponoří do zemského stínu a jeho zastíněná část může získat načervenalé zbarvení. Zatmění bude viditelné z celého Česka, rozhodující ale bude výhled nízko nad jihozápadní obzor - a samozřejmě počasí.
Jih Francie zasáhlo ničivé tornádo. Poškodilo 300 domů, vítr mohl překročit 200 km/h
Jihozápad Francie zasáhlo mimořádně silné tornádo. Největší škody způsobilo v obci Pomas nedaleko Carcassonne, kde poškodilo přibližně 300 domů a zranilo desítky lidí. Podle prvních odhadů odborníků mohl vítr přímo v tornádu překračovat rychlost 200 km/h. Přestože bývají tornáda spojována především se Spojenými státy, každoročně se vyskytují také v Evropě. Většina z nich je však výrazně slabší.




