Mobile menu openmenu
Mapy počasí

Mapy počasí s plynoucí animací

Silný hurikán Melissa zasáhne Karibik, mapy ukazují, kde udeří nejvíce

27. 10. 2025 | Poslední aktualizace: 09:00 27. 10. 2025 | Jáchym Rogner
  • Facebook
  • Twitter/X
  • RSS
Hurikán Melissa, který se se rychle přibližuje k Jamajce hrozí tím, že by mohl tím nejsilnějším hurikánem, který kdy ostrov zažil. Podle Národního hurikánového centra dosahuje rychlost větru v oku hurikánu rychlosti až 230 km/h, což z něj činí hurikán čtvrté kategorie. Velmi teplé moře u Karibiku navíc vytváří ideální podmínky pro další zesílení, takže není vyloučeno, že krátce před příchodem na pevninu dosáhne nejvyšší páté kategorie. Silný hurikán Melissa zasáhne Karibik, mapy ukazují, kde udeří nejvíce Zdroj fotografie: 123rf
Zobrazit fotogalerii

Oko hurikánu se v pondělí ráno nachází přibližně 100 kilometrů jižně od hlavního města Jamajky a postupuje zatím jen velmi pomalu směrem k severozápadu. Během úterního dne postupně zasáhne celý ostrov a i když lehce zrychlí, stále se bude posouvat relativně pomalu na severovýchod směrem ke Kubě, na kterou udeří už menší silou v noci na středu.

Obr. 1: Satelitní snímek hurikánu Melissa v neděli ráno místního času. Zdroj: NOAA

Obr. 1: Satelitní snímek hurikánu Melissa v neděli ráno místního času. Zdroj: NOAA

Podle aktuálních výpočtů modelů spadne v horských oblastech až 1 000 mm srážek, což je množství, které obvykle napadne za několik měsíců. Takové množství srážek může způsobit s jistotou nejen povodně, ale i sesuvy půdy a bahnotoky, která dokáží pohřbít i menší vesnici. Hurikán Melissa tak může vstoupit do historie jako jedna z nejsilnějších bouří, které kdy Karibik zasáhly. 

Obr. 2: Předpovídaný úhrn srážek do středečního rána and Karibikem. Zdroj: NOAA

Obr. 2: Předpovídaný úhrn srážek do středečního rána and Karibikem. Zdroj: NOAA

Letošní hurikánová sezona v Atlantském oceánu je zatím velmi aktivní a podle meteorologů patří k nejaktivnějším za dlouhou dobu. Do konce října se už stihlo vytvořit 13 tropických bouří, z nichž hned čtyři dosáhlo síly hurikánu třetí a vyšší kategorie. Relativně velké množství jich ale nezasáhlo pevninu a například ve Spojených státech jsou tak jen nízké škody za dosavadní sezonu, uvidíme ale co ještě přijde. Hurikánová sezona končí většinou v druhé polovině listopadu.



Kam dál?