Zdroj fotografie: meteocentrum.czZobrazit fotogalerii
Deštivý a studený pracovní týden
Po zvlněné studené frontě, která od začátku týdne přechází přes Střední Evropu, bude Česká republika ovlivňována tlakovou níží nad Alpami. Ta přinese velkou oblačnost, nízké teploty a srážky. Postupně se bude ke konci týdne vyplňovat než se o slovo přihlásí jiný tlakový útvar.
Úterý: chladnější se srážkami zejména na východě
Úterý bude zataženo nebo oblačno, na severu se může oblačnost zmenšit až na polojasno. Lokálně čekáme občasný déšť nebo přeháňky, nejvíce na Moravě a ve Slezsku. Během dne se pak bude na severozápadu a severu oblačnost přechodně zmenšovat.
Obr. 1: Oblačnost bude v úterý méně jen na severu a severozápadě Česka (zdroj: ALADIN/Meteocentrum)
Noční teploty klesnou na 13/9 °C, na západě a severu Čech až k 7 °C. Denní maxima vystoupají 11/15 °C, v Polabí až 17 °C. Na horách teploty nepřesáhnou 6/10 °C. Vítr bude foukat ze severovýchodu až severu, na východě Moravy silnější s možnými nárazy až kolem 55 km/h.
Středa: Další přibývání srážek
Ve středu bude spíše oblačno nebo zataženo, zmenšenou oblačnost čekáme znovu spíše na severu území. Na jihozápadě naopak čekáme občasný déšť nebo přeháňky. Sever a severozápadní Čechy budou v podstatě beze srážek.
Obr. 2: Srážky ve středu nebudou přítomny pouze na severozápadě a severu Čech (zdroj: ALADIN/Meteocentrum)
Čtvrtek: Zřejmě nejdeštivější den
Ve čtvrtek bude stále převážně zataženo až oblačno, zmenšená oblačnost bude dopoledne na severovýchodě. Do jihozápadu Čech pak vstoupí občasný déšť nebo přeháňky, které se později rozšíří i do zbytku území. K večeru pak naopak začnou ubývat.
V noci teploty klesnou na 10/6 °C. Denní teploty vystoupí 11/15 °C, na jihozápadě jen na 8/12 °C. Vítr bude foukat ze severovýchodu a bude večer slábnout.
Pátek: Ještě srážky před vyplněním tlakové níže
V pátek bude obloha stále oblačná až zatažená a zejména dopoledne ještě s častým občasným deštěm a přeháňkami, srážky pak budou během dne ubývat. Po ránu a dopoledne se lokálně objeví mlhy.
Noční teploty klesnou na 11/7 °C, v údolích lokálně i níže. Denní maxima vystoupí na 13/17 °C. Vítr bude foukat z východu až jihovýchodu.
Od soboty se prosadí tlaková výše
O víkendu se bude již výšková tlaková postupně vyplňovat a od severovýchodu nás ovlivní okraj tlakové výše. Ta je spojená se stabilním a suchým počasím.
V sobotu bude již většinou oblačno a postupně bude oblačnosti ubývat. Lokálně se ještě mohou vytvořit přeháňky nebo občasný déšť. Ráno a odpoledne lokálně i mlhy. Noční teploty klesnou na 11/7 °C, na severovýchodě, kde bude oblačnosti nejméně, až na 3 °C. Denní maxima vystoupí již na 15/19 °C. Vítr bude foukat z východu až jihovýchodu.
V neděli bude převážně polojasno, odpoledne se může ještě zvětšit oblačnost a spíše již výjimečně se ukázat přeháňka. Ráno a dopoledne čekáme četnější mlhy nebo nízkou oblačnost. Noční teploty klesnou na 10/6 °C, lokálně i méně. Denní maxima dosáhnout 16/20 °C.
Stabilní a suché babí léto se prosadí v plném proudu od pondělí. Jasnou až skoro jasnou oblohu mohou ráno a dopoledne kazit mlhy nebo nízká oblačnost. Denní maxima se budou v nejteplejších oblastech dosahovat až 20 nebo i více 20 °C.
Podívejte se na podrobnou předpověď přímo pro Vaše město:
Více k tématu
Kam dál?
Dnes udeří na část Česka silné bouřky. Ze západu postupuje nebezpečný bouřkový systém
Část Česka dnes čekají silné až ojediněle velmi silné bouřky. Největší riziko se týká západních a jihozápadních Čech, odkud budou bouřky během odpoledne a večera postupovat dále do vnitrozemí. V Německu se už nyní vyskytují velmi intenzivní bouřky včetně supercel a tamní meteorologové varují před přívalovým deštěm, kroupami a nárazy větru přes 100 km/h.
V pátek ráno se Měsíc téměř ztratí ve stínu Země. Česko čeká výrazné zatmění
Kdo si v pátek přivstane, může na obloze spatřit jeden z nejzajímavějších astronomických úkazů letošního roku hned po zatmění Slunce. Měsíc se při hlubokém částečném zatmění téměř celý ponoří do zemského stínu a jeho zastíněná část může získat načervenalé zbarvení. Zatmění bude viditelné z celého Česka, rozhodující ale bude výhled nízko nad jihozápadní obzor - a samozřejmě počasí.






