Mobile menu openmenu
Mapy počasí

Mapy počasí s plynoucí animací

Modely upřesňují, kde nejvíc zaprší a zda hrozí povodňové nebezpečí

8. 7. 2025 | Poslední aktualizace: 17:40 8. 7. 2025 | Martin Štros
  • Facebook
  • Twitter/X
  • RSS
Od extrémních povodní v Jeseníkách ještě neuplynul ani rok, stále živé vzpomínky proto aktivuje nynější výstraha na mimořádně vydatné srážky. Naštěstí se situace ze září minulého roku opakovat nebude, ale určité nebezpečí pro menší část republiky vidíme. Modely upřesňují, kde nejvíc zaprší a zda hrozí povodňové nebezpečí Zdroj fotografie: photos.com
Zobrazit fotogalerii

Výpočty modelů se stále mění, naštěstí pro naše území spíše příznivějším směrem. Těžiště srážek se posouvá k východu. V Jeseníkách ani na většině dalších míst na Moravě a ve Slezsku nakonec nebude pršet tak vydatně, aby to způsobilo problémy. Část srážek už spadla a krajina si s nimi velmi dobře poradila - suchá půda jich většinu zkrátka pojme. Srážky v řádu nižších desítek milimetrů jsou jen ku prospěchu věci a žádné povodně nemohou způsobit. Situace z minulého září se v žádném případě opakovat nebude.

Doporučujeme sledovat výstupy modelu Aladina také radarové snímky.

Oficiální výstraha platí jen pro oblast Beskyd a okolí. Zde nyní vydatně prší a srážkové pásmo zde ještě nějaký čas pobude. ČHMÚ zveřejnil aktuální předpoklad 24 hodinových úhrnů srážek do středy 17:00 našeho času. Jak je vidět, opravdu extrémní srážky se koncentrují v rámci Česka jen na relativně malé území v pohoří Beskydy:

obr. 1 - 24 hodinové úhrny srážek do středy 17:00

Z toho vyplývá, že nebezpečí se týká zejména řek pramenících právě v Beskydech a okolí. Největší obavy se týkají vývoje na řece Olši, která protéká Jablunkovem a Třincem a následně směřuje do Českého Těšína. Zde by podle předpovědi měl být dosažen 2. stupeň povodňové aktivity. To by samo o sobě nemělo způsobit vážné škody. Ale riziko, že se předpověď úplně netrefí a srážky budou silnější, tu v těchto situacích vždy je. Podle předpovědi hydrologů bude Olše v Českém Těšíně vrcholit ve středu odpoledne:

obr. 2 - očekávaný průběh stavu hladiny na řece Olše v Českém Těšíně.

Stále platí, že velké nebezpečí panuje v Polsku, kde by měl být střed tlakové níže. Zde také panují výstrahy meteorologů hlavně pro jižní a jihozápadní část země. Tlaková níže s vydatným deštěm se zde bude pohybovat ještě po několik dalších dnů. Nás v Česku bude přitom zasahovat už spíše jen okrajově - sice čekáme zamračené a deštivé počasí, ale již ne trvalé a vydatné srážky, které by způsobily nebezpečí. Spíše se bude jednat o vítanou závlahu do vyprahlé krajiny... i když kdo si na tento týden vzal dovolenou a tráví ji v tuzemsku, radost z toho jistě nemá.

Předpověď pro konkrétní lokality

Pro více lokalit použijte vyhledávání v horní části stránky.


Kam dál?