
Zobrazit fotogalerii
Letní počasí v Česku dnes ovlivní přechod výrazné zvlněné studené fronty, která s sebou přinese lokálně velmi silné bouřky. Tyto bouřky s sebou mohou nést nejen přívalové srážky a kroupy, ale také nárazy větru o síle až 70 km/h. Na základě výstupu modelů zasáhnou část republiky – a to velmi nerovnoměrně.
Bouřky zasáhnou jen část Česka
Podle numerického modelu ALADIN se první bouřky začnou tvořit během dnešního odpoledne v oblasti Šumavy. Ačkoliv nebudou plošně rozsáhlé, jejich intenzita může být značná – počítat musíme s přívalovými dešti, větrem i kroupami.
Tyto bouřky by se měly poměrně rychle přesouvat na jih a jihozápad Čech, později zasáhnou také jih Vysočiny – oblasti jako Pelhřimovsko, Jihlavsko a Třebíčsko. Zde mohou až do podvečerních hodin bouřky dále sílit.
Morava na řadě večer
K večeru se pozornost přesune na Moravu, kam se podle výpočtů modelů bouřky přesunou od západu. Nejistota ohledně konkrétních míst výskytu je zde vyšší, ale mezi nejpravděpodobnější zasažené oblasti patří střední a severní Morava – tedy například Olomoucko, kam mohou bouřky dorazit přes Žďársko nebo Blanensko. Vyloučit je ale nelze ani v jiných částech této historické země.
V nočních hodinách se přidají další srážkové oblasti – z Bavorska dorazí do jižních Čech nové bouřky, které mohou přecházet ve vytrvalejší déšť, zejména na jihu a západě Čech.
Obr. 1: Aladin slibuje výskyt bouřek zejména do jižních Čech a na Moravu (zdroj: ALADIN/meteocentrum)
Možnost vývoje do multicel a supercel
Numerické scénáře (zejména model ALADIN) nevylučují, že se nad jihem Čech vytvořený systém bouřkových buněk spojí do tzv. multicelárního systému – tedy seskupení více bouřkových jader, která se chovají jako jeden celek.
V přítomnosti výrazného střihu větru, který se bude vytvářet v podvečerních hodinách, je pak možný vznik i supercelárních bouří – silných, organizovaných bouří s rotujícím jádrem, které mohou přinášet nebezpečné doprovodné jevy (velké kroupy, downbursty, přívalové srážky).
Největším rizikem v těchto systémech bude intenzita srážek. I přes relativně nízké nasycení půdy v Česku mohou lokálně vyvolat přívalové povodně, zejména v oblastech s členitým terénem nebo městskou zástavbou.
Model ICON: Bouřky rozsáhlejší, vývoj i na severovýchodě
Také německý model ICON potvrzuje vývoj silných bouřek, ale rozšiřuje jejich možný výskyt. Vrstva „signifikantního počasí“ (Significant Weather) v jeho výstupech ukazuje, že bouřky mohou vznikat i ve vyšší četnosti – především na jihozápadě a jihu Čech.
Už kolem 15. hodiny by se měly objevit na Šumavě, Tachovsku, Klatovsku, ale také v Krkonoších nebo na Broumovsku. Po 17. hodině se mohou přidat Orlické hory, kde se očekává vývoj lokálních bouří. Na Moravu podle ICONu dorazí hlavní bouřkové pásmo až večer – kolem 21. až 23. hodiny. Po půlnoci se bouřky zúží na východní okraj republiky a postupně zeslábnou.
Obr. 2: Icon bouřky potvrzuje, jen jejich výskyt vidí četnější (zdroj: wetterzentrale.de)
Závěr: Buďte dnes ve střehu, i když jste mimo hlavní pásmo
Ačkoli dnešní bouřky nezasáhnou celou republiku, v oblastech jejich výskytu mohou být velmi nebezpečné. Meteorologické modely se shodují, že se nejintenzivnější projevy očekávají na jihu Čech, Vysočině a později na Moravě. Rizikem jsou nejen klasické doprovodné jevy bouří jako blesky a vítr, ale také přívalové srážky, výjimečně i lokální záplavy a možnost vzniku supercel.
Doporučení:
- Sledujte vývoj situace na radarových snímcích a na našem webu
- Buďte obezřetní při plánování odpoledních a večerních aktivit.
- Včas se ukryjte – nepodceňujte riziko blesků, větru ani náhlého přívalu vody.
- Zajistěte volně položené předměty a neparkujte pod stromy.
Letní bouřky dokážou být velmi rychlé a intenzivní – překvapí, i když radar vypadá klidně. Dnešní den je příkladem toho, proč se meteorologická opatrnost vyplácí. Sledujte proto naše stránky, kde naleznete aktualizované předpovědi.
Na rozdíl od jiných aplikací, předpovědi na meteocentrum.cz jsou založené na kombinaci mnoha různých meteorologických modelů pomocí strojového učení a dále zpracovány našimi zkušenými meteorology pro dosažení co nejvyšší spolehlivosti. Aktualizace předpovědí pro jednotlivé lokality probíhají v reálném čase.
Předpokládáme bouřky také ve Vašem městě?
Více k tématu
Kam dál?
Bouřky už jsou tu, zhoršila se předpověď na neděli
Nové výpočty modelů změnily výrazně zvýšily odhad množství srážek pro východní část republiky a to zejména na neděli. Vydatné deště tam můžou zvednout hladiny řek i na stupně povodňové aktivity.
"Svatá Anna, chladna z rána". Víme, zda je tato pranostika pravdivá
Léto je v plném proudu, ale svatá Anna, která se v kalendáři nachází 26. července, by nás dle lidové moudrosti měla varovat, že už přichází chladná rána. Podrobili jsme tuto pranostiku srovnání s tvrdými meteorologickými daty, abychom zjistili, zda ji dát za pravdu.