Zdroj fotografie: 123rfZobrazit fotogalerii
Ve čtvrtek 24. dubna zasáhly zejména východní část České republiky silné bouřky doprovázené přívalovými dešti, které způsobily lokální záplavy a větší škody na majetku. Nejvíce postiženy byly oblasti Přerovska a Uherskohradišťska, kde během krátké doby napršelo až přes 60 mm srážek, což vedlo k zatopení silnic, domů a také sklepů domů.
Obr. 1: Množství spadlých srážek během 24 hodin do pátečních 6 hodin ráno. Zdroj: ČHMÚ
V obci Domanín na Hodonínsku způsobil přívalový déšť s kroupami značné škody. Voda zde na některých místech roztrhala asfalt na silnicích a bahno zaplavilo veřejné prostory i soukromé pozemky. Dále byly také zasaženy obce Ústí, Černotín a Skalička na Přerovsku. Výrazně lokálně omezené bouřky zde způsobily náhlý přívalový déšť, který vedl k zatopení desítek budov, velmi často byl nutný zásah hasičů.
Obr. 2: Situace v jedné ze zatopených obcí na východě Moravy. Zdroj: Twitter ČHMÚ
Nepršelo ale na celém území Česka, například na Vysočině nebo na jižní Moravě byla místa, kde často nespadla ani kapka. To se ale změnilo s pátečním dnem, kdy už zapršelo i zde, srážky byly ale dlouhodobé a mohly se tak snadno vsáknout do půdy. Zejména části na východě Česka čelily v poslední době suchu a srážky posledních dní tak situaci dočasně velmi zlepší.
V příštích několika dnech žádné srážky nečekáme a naopak bude často obloha zcela bez oblačnosti. Počasí příštích dní si můžete prohlédnout v naší dlouhodobé předpovědi.
Více k tématu
Kam dál?
Itálie zažívá dva extrémy najednou. Na jihu naměřili přes 44 °C, sever ničily obří kroupy
Itálie je v závěru srpna rozdělena na dva zcela odlišné světy. Zatímco jih země a ostrovy svírá pátá letošní vlna veder a v Kalábrii teplota vystoupila až na 44,6 °C, sever Itálie zasáhly prudké bouřky s přívalovým deštěm, silným větrem a mimořádně velkými kroupami. V Lombardii dosahovaly některé kroupy velikosti 7 až 8 centimetrů a způsobily rozsáhlé škody na automobilech.
Dnes udeří na část Česka silné bouřky. Ze západu postupuje nebezpečný bouřkový systém
Část Česka dnes čekají silné až ojediněle velmi silné bouřky. Největší riziko se týká západních a jihozápadních Čech, odkud budou bouřky během odpoledne a večera postupovat dále do vnitrozemí. V Německu se už nyní vyskytují velmi intenzivní bouřky včetně supercel a tamní meteorologové varují před přívalovým deštěm, kroupami a nárazy větru přes 100 km/h.





