
Zobrazit fotogalerii
Základní informace o zatmění
Měsíc, který se v novu ocitne 29. března 2025 (tedy v sobotu) způsobí částečné zatmění Slunce, které bude pozorovatelné i z území České republiky. Kromě naší země se na tento úkaz mohou těšit v dalších částí Evropy a v části Severní Ameriky. U nás bude viditelné zhruba kolem poledne (s maximem ve 12:18), přičemž Měsíc průměr Slunce zakryje od 23 % na západě až po 13 % na východě Česka. Toto číslo udává tzv. magnitudu zatmění, což je poměr mezi průměrem zakrytého slunečního disku a celkových průměrem Slunce, nereprezentuje tedy plošné zakrytí. To se bude pohybovat "jen" kolem 10 %. Celý úkaz se bude odehrávat od 11:36 do 13:00.
Obr. 1: Maximální fáze zatmění Slunce v Liberci (zdroj: webové Stellarium, převzato z: astro.cz)
Poslední částečná zatmění Slunce jsme v ČR pozorovali 25. října 2022 a 10. června 2021. Významnější zatmění nastalo 20. března 2015 a jednalo se o nejvýraznější zatmění Slunce posledního desetiletí. Na druhou stranu nejbližší úplné zatmění Slunce bude pozorovatelné ze Španělska a z Islandu, a to 12. srpna 2025. V České republice půjde o další velmi výrazné zatmění, protože Měsíc plošně zakryje Slunce z 85 %.
Jaké bude v Česku panovat počasí?
Obecně řečeno bude v sobotu polojasno spíše jen zpočátku, později na většině území oblačno až zataženo. Postupně také budou přibývat srážky, a to ve formě přeháněk nebo občasného deště. Denní teploty ale budou poměrně příjemné mezi 11/15 °C a vítr se očekává severozápadní bez nějakých vyšších nárazů. Velkou oblačnost potvrzuje například model ICON s tím, že méně oblačnosti lze čekat na severu, případně na severovýchodě Česka. Situaci ale může komplikovat oblačnost středních pater, v jižní polovině území bude velké množství i nízké oblačnosti (Obr 2).
Obr. 2: Předpokládané množství oblačnosti středních pater podle modelu ICON (zdroj: Wetterzentrale.de)
O něco optimističtější je globální americký model GFS. Ten potvrzuje, že sever, severovýchod a pravděpodobně i severozápad bude na tom s oblačností v době zatmění nejlépe. Kanadský model GEM zase vidí menší oblačnost, ale o to proměnlivější, na západě Česka. S větší oblačností počítá i evropský model ECMWF s možností oblačné, výjimečně i polojasné, oblohy v části Čech. Výstupy modelů se tedy aktuálně poměrně rozlišují, shoda je na lepší situaci v Čechách, zejména v severní polovině, v rámci Moravy pouze na severu a s mnohem menší šancí na zmenšenou oblačnost. Pro lokálnější předpověď budou ještě třeba výstupy z regionálních modelů a z ALADINa, což bude k dispozici až ve čtvrtek. Do té doby se vyplatí sledovat aktualizované předpovědi na našich stránkách, kde se pomocí strojového učení bude šperkovat nejpravděpodobnější scénář.
Mohou se objevit i srážky
Zejména jižní polovinu Česka postihnou i srážky (Obr. 3), přičemž bude platit, že čím jižněji, tím srážek více a tím dříve se objeví. Výstup modelu ECWMF se v tomto shoduje i s modelem ICON, který srážky na území ČR předpovídá poměrně spolehlivě. Model ICON ale na rozdíl od ECMWF předpokládá možné srážky pro pomezí Moravy a Čech, a také pro oblast Jeseníků, což příliš neodpovídá šanci na zmenšenou oblačnost pro oblast Olomoucka, Šumperska, případně Jesenicka. S mnohem menší šancí na srážky počítá model GFS, který je předpovídá v době zatmění převážně jen v oblasti Šumavy.
Obr. 3: Předpokládané srážky od 6. do 12. hodiny v Evropě podle modelu ECMWF dne 29. 3. (zdroj: ECMWF)
Jaké počasí bude panovat při zatmění ve Vašem městě?
Více k tématu
Kam dál?
O víkendu se v Česku výrazně ochladí, víme kde nejvíce
O víkendu čeká Česko prudké ochlazení. Zatímco sobota bude ještě většinou letní s teplotami až do 28 °C, v neděli se do celé země nasune chladný vzduch a teploty spadnou i o 15 stupňů.
V příštích dnech čekejte vysokou intenzitu slunečního záření a pylové aktivity
Slunečné a teplé počasí tohoto týdne doprovodí vysoké množství pylů v ovzduší a intenzivní slunečné záření, které už dokáže rychle spálit kůži.