
Zobrazit fotogalerii
Polární vortex definují meteorologové jako mohutný vír chladného vzduchu nad Arktidou a jehož síla každoročně slábne s příchodem jara. Rozpad polárního víru, nastává v důsledku rostoucí intenzity slunečního záření na severní polokouli. Jakmile se polární vír oslabí, dochází k narušení cirkulace vzduchu v atmosféře, což má významný dopad na počasí v Evropě i dalších částech světa.
Slábnutí polárního víru znamená, že chladný vzduch už není tak pevně vázán v arktických oblastech a může proudit více na jih. Výsledkem jsou častější výkyvy počasí, zejména pak nečekané vpády arktického vzduchu, které mohou přinést do Česka pozdní mrazy nebo sněžení i během dubna a výjimečně i v květnu.
Obr. 1. Schematické znázornění fází Severoatlantické oscilace (NAO). Negativní fáze (dolní část) a kladná fáze (horní část). Zdroj: Baéz C. et al. (2021).
Vývoj počasí na jaře závisí i na dalších atmosférických faktorech, například na severoatlantické oscilaci (NAO). Pokud je NAO v negativní fázi, roste pravděpodobnost ochlazení a výskytu chladných epizod v Evropě, zatímco pozitivní fáze naopak přináší spíše mírné a deštivé podmínky. Více o indexu NAO se můžete dočíst v našem článku.
To znamená, že jarní počasí může být velmi proměnlivé. Například v dubnu minulého roku jsme v první polovině zaznamenali na některých místech až tropické teploty, o dva týdny poté už ale opět na horách sněžilo a v noci na celém území klesaly teploty výrazně pod bod mrazu.
Více k tématu
Kam dál?
O víkendu se v Česku výrazně ochladí, víme kde nejvíce
O víkendu čeká Česko prudké ochlazení. Zatímco sobota bude ještě většinou letní s teplotami až do 28 °C, v neděli se do celé země nasune chladný vzduch a teploty spadnou i o 15 stupňů.
V příštích dnech čekejte vysokou intenzitu slunečního záření a pylové aktivity
Slunečné a teplé počasí tohoto týdne doprovodí vysoké množství pylů v ovzduší a intenzivní slunečné záření, které už dokáže rychle spálit kůži.