
Zobrazit fotogalerii
V září 2024 část naší země spláchly povodně, vody jsme měli víc než bychom potřebovali a chtěli. Ale od té doby přišlo pět srážkově podprůměrných měsíců v řadě - nejprve říjen, listopad, prosinec i leden přinesly shodně o 20 až 30 % méně srážek než je normál. To by ještě nic neznamenalo, navíc po povodních byly zásoby vody v krajině velké. Jenže pak následoval mimořádně suchý únor, během kterého spadla jen necelá třetina obvyklého množství srážek. A Česko vstupuje do jara 2025 s nezvykle málo vodou nasycenou krajinou.
Zatím sucho nepůsobí problémy. Vegetační období je teprve na startu a vodu v půdě je po zimním období ještě máme. Jenže zásoby jsou menší než bývá zvykem a tedy panuje značné riziko, že se brzy vyčerpají, pokud bude srážek padat dál málo. Sněhu přes zimu nebylo nijak moc a známé pořekadlo "únor bílý, pole sílí" pravdivě konstatuje, že právě sněhová pokrývka v únoru je důležitá pro zadržení vody v krajině, aby na jaro byla dobře připravena.
Vidíme ale v rámci Česka významné regionální rozdíly. Dobrá je situace v západní polovině Čech, kde na některých místech je zásoba vody v půdě dokonce nadprůměrná. Lze to vidět na mapě deficitu nasycení půdy, kterou vydává projekt Intersucho. Světle modré oblasti mají nadprůměrné množství vláhy v půdě:
obr. 1 - odchylka půdní vláhy od normálu, k 2.3.2025 (zdroj: Intersucho)
Jak ukazuje mapa, suchem začíná být ohrožována spíše východní polovina republiky, zejména Morava. Čím červenější barva na mapce, tím více vody zde chybí ve srovnání s normálem. Nutno podotknout, že normál pro začátek března je vysoký, takže i když jsou hodnoty nyní pod průměrem, stále to znamená, že v krajině je aktuálně dostatek vody. I v oblastech Zlínského a Olomouckého kraje, které jsou na mapě "nejoranžovější", je půda nasycena vodou zhruba z 50 %, což vegetaci k prosperitě stačí.
Jenže jaro je teprve na začátku!
I když tedy situace ještě není nějak kritická, velké vrásky na čele působí odborníkům nepříznivá předpověď. Březen totiž podle modelů bude dalším - už šestým - srážkově podprůměrným měsícem v řadě. Do 10. března nespadne v Česku ani kapka vody a ani pro zbývající dvě březnové dekády mnoho srážek neočekávají. Zato slunce bude svítit dost a teploty čekáme nadprůměrné. Se startem vegetačního cyklu budou začnou odebírat z půdy více vody, takže nasycenost půdy bude rychle klesat, a na problém máme zaděláno...
Naše dlouhodobá předpověď ukazuje, jak málo srážek čekáme..
Česko je zvyklé se zatím potýkat spíše s povodněmi než se suchem. My zatím nezažili omezení pro užívání s vody, jaká jsou už dva roky třeba ve Španělsku, kde se reguluje množství spotřebované vody v domácnosti, zakazuje se napouštění bazénů nebo i zalévání zahrad. Jistě, naše klima je jiné, nejsme Středomoří. Ale oteplován klimatu má bohužel potenciál tyto problémy přinést i k nám. Na takové sucho nejsme zvyklí a ani připravení a výše uvedená omezení by nás nejspíš dost zaskočila... nejsou přitom nereálná ani v našich podmínkách.
Věřme tedy, že během jara začne pršet a my si na nový problém letos zvykat nebudeme muset... Oteplování klimatu nám však dříve nebo později nejspíš vážné sucho přinese, je jen otázkou, kdy se tak stane...
Předpověď pro další dny
Více k tématu
Kam dál?
V příštích dnech čekejte vysokou intenzitu slunečního záření a pylové aktivity
Slunečné a teplé počasí tohoto týdne doprovodí vysoké množství pylů v ovzduší a intenzivní slunečné záření, které už dokáže rychle spálit kůži.
Příští týden se vrátí teplo, některé dny budou téměř letní
Po chladnějším a deštivém období se příští týden vrátí slunečné a výrazně teplejší počasí. Odpolední teploty se postupně vyšplhají až na 24 °C a připomenou spíše pozdní jaro. Zatímco rána budou zpočátku ještě chladná, během týdne se i noční teploty výrazně zvednou.