Mobile menu openmenu
Mapy počasí

Mapy počasí s plynoucí animací

Výhled počasí do konce zimy: Jaro pravděpodobně dorazí dříve

8. 2. 2025 | Poslední aktualizace: 10:47 8. 2. 2025 | Dominik Novotný
  • Facebook
  • Twitter/X
  • RSS
Klimatologické modely se shodují na tom, že zbytek zimy bude teplý a pravděpodobně se předčasně dočkáme jara. Únor a březen budou s nejvyšší pravděpodobností teplotně nadprůměrné měsíce. Denní teploty budou kolísat kolem 5 °C a návrat zimního počasí zatím ve výhledu není. Výhled počasí do konce zimy: Jaro pravděpodobně dorazí dříve Zdroj fotografie: 123rf
Zobrazit fotogalerii

Zima se z meteorologického hlediska pomalu chýlí ke svému konci a jaro pomalu, ale jistě, klepe na dveře. Z astronomického hlediska ještě ale bude přetrvávat, a to více než měsíc. I přesto charakter počasí bude připomínat spíše to jarní období než to zimní. Pro klimatologickou předpověď budou nyní využity 3 modely, které mohou o charakteru počasí v následujících týdnech povědět více.

Počasí do konce zimy podle modelu CFS

Pro dlouhodobou předpověď počasí do konce zimy má smysl využít výstupy z globálního klimatologického modelu CFS. Na Obr. 1 se jasně potvrzuje, jak silně teplotně nadprůměrná oblast Ruska a Skandinávie je a bude. Zbytek Evropy tak výrazně nad průměrem sice nebude, stále se ale nachází ve třídě 1 až 2 °C nad průměrem, včetně Česka. Lehce nad průměrem bude jih a jihozápad Evropy. 

CFS February 2025

Obr. 1: Předpověď modelu na únor 2025 pro celý svět (zdroj: NCEP/NOAA)

V březnu bude tento trend počasí pokračovat. Nejvýrazněji nad průměrnou hodnotou bude stále Skandinávie a sever Ruska (přes 4 °C). Evropa je nápaditě rozdělena mezi dvě kategorie, a to i včetně Česka. Severovýchod by mohl být oproti zbytku republiky o něco teplejší nebo minimálně má vyšší šanci na větší kladnou odchylku měsíční teploty od průměru klimatologického normálu 1991-2020. V každém případě výstup ukazuje, že březen bude na našem území pravděpodobně více než 0,5 °C nad průměrem (Obr. 2).

CFS March 2025

Obr. 2: Předpověď modelu CFS na březen 2025 z hlediska teplot (zdroj: NCEP/NOAA)

Proč používáme ke klimatologické predikci tento model? Climate Forecast System (CFS) je globální numerický model vyvinutý Národním centrem pro environmentální predikce (NCEP), který slouží k dlouhodobé a sezónní předpovědi klimatu. Model CFS je založen na dynamickém propojení atmosféry, oceánu, půdy a kryosféry, což umožňuje simulovat klimatické jevy, jako jsou El Niño – Jižní oscilace (ENSO), sezónní změny teplot, srážek nebo sněhové pokrývky. Je designovaný pro dlouhodobou předpověď až na několik měsíců dopředu.

Počasí do konce zimy podle modelu ECMWF

Podle modelu ECMWF nás do konce zimy čeká spíše nadprůměrně teplé počasí s brzkým příchodem až jarních teplot. O něco chladnější v porovnání s ostatními bude týden od 10. do 17. února 2025, který by měl být zhruba 1 °C pod průměrem. Následující týdny zimy již budou stabilně nad průměrnou hodnotou. Týden od 17. do 24. února bude o 1 až 3 °C nad průměrem. Stejně na tom bude i následující týden do 3. března a týden od 3. do 10. března. Nejteplejší bude podle nynějších výstupů poslední "astronomicky" zimní týden od 17. do 24. března 2025, který by mohl být i více než 3 °C nad průměrem. 

17-24 02 March anomaly

Obr. 3: Předpověď modelu ECMWF na týden od 17. do 24. února 2025 (zdroj: ECMWF)

Podle stejného modelu bude i následující měsíc březen výrazně teplotně nadprůměrný (Obr. 4). Měsíční teplota by mohla být o 1,0 až 2,0 °C vyšší než je klimatická perioda 1993-2016. Pro lepší představu by to znamenalo, že by průměrná měsíční teplota za území ČR mohla dosáhnout hodnot mezi 4 až 5 °C. Takto nadprůměrně teplá by měla být většina Evropy, kromě západní a jihozápadní, kde by kladná odchylka od průměru měla být o něco nižší. 

Proč pro dlouhodobý výhled počasí využíváme i tento model? Evropské středisko pro střednědobou předpověď počasí (ECMWF – European Centre for Medium-Range Weather Forecasts) je jednou z nejuznávanějších meteorologických institucí na světě. Jeho globální numerický model patří mezi nejpřesnější v oblasti předpovědí počasí na několik dní až týdnů dopředu. Model ECMWF využívá data z meteorologických satelitů, pozemních měření, radiosond a dalších zdrojů k výpočtu atmosférických podmínek. Základem je globální model IFS (Integrated Forecasting System), který simuluje atmosférické procesy s vysokým prostorovým rozlišením (aktuálně přibližně 9 km) a zahrnuje sofistikované fyzikální parametrizace.

Březen 2025

Obr. 4: Březen 2025 se nyní jeví jako teplotně nadprůměrný měsíc (zdroj: ECMWF)

Výhled počasí podle Meteocentra

Pro výhled počasí nelze vynechat výhled počasí podle modelu Meteocentra. Podle dlouhodobé předpovědi počasí na měsíc budou teploty vzduchu s vysokou pravděpodobností okolo 5 °C, šance na zimní počasí s ledovými dny (celodenní mrazy) jsou tak výrazně snížené, nikoliv ale zcela vyloučené. Dlouhodobé předpovědi nám dávají představu o charakteru počasí, nemohou zachytit případné krátkodobé vpády studeného vzduchu nebo podobné jevy. Noční teploty budou dosti závislé na tom, jak velká oblačnost bude na obloze. V případě vyjasnění budou i v našem největším městě klesat až na -3 °C. Pokud bude obloha zatažená, teploty se budou držet většinou nad bodem mrazu.

Únor Meteocentrum Praha

Obr. 5: Dlouhodobá předpověď počasí podle Meteocentra pro Prahu na únor (zdroj: Meteocentrum)

Proč se hodí i informace z modelu Meteocentra? Naše modelová předpověď vychází ze strojového učení. V praxi to znamená, že se model pomocí umělé inteligence učí na historických datech a předpovědích zpětně, a to pak porovnává se skutečností. Využívá takto běhy různých modelů, ze kterých pak tvoří co nejpravděpodobnější nebo nejpřesnější předpověď. 

Závěr

Zdá se, že teplé počasí bude pokračovat v podstatě až do konce zimy, a to jak meteorologické (tedy do konce února), tak i astronomické (do jarní rovnodennosti). Měsíce únor a březen budou teplotně nadprůměrně, to ale samozřejmě neznamená, že stále nemůže docházet ke krátkodobým vpádům studeného vzduchu, který by mohl přechodně obnovit zimní charakter počasí. Takový scénář nelze vyloučit už jen proto, že došlo k náhlému stratosférickému oteplení, což ovlivňuje polární vortex. V každém případě ve výhledu se zatím nic podobného nejeví. I tak ale doporučujeme předpověď počasí sledovat.



Kam dál?