Mobile menu openmenu
Mapy počasí

Mapy počasí s plynoucí animací

Nad Prahou udeřily zimní bouřky, které nejsou v Česku častým jevem

9. 1. 2025 | Poslední aktualizace: 09:00 9. 1. 2025 | Jáchym Rogner
  • Facebook
  • Twitter/X
  • RSS
V úterý se na studené frontě vyskytly v Česku zimní bouřky, které do Čech přinesly přechodně silnější sněžení i s kroupami Nad Prahou udeřily zimní bouřky, které nejsou v Česku častým jevem Zdroj fotografie: photos.com
Zobrazit fotogalerii

Během úterního odpoledne řada lidí v okolí Prahy a na západě Čech zažila neobvyklou zimní bouřku, především do Prahy a jejího okolí přinesla i menší kroupy a silné nárazy větru. Bleskové výboje jsou výhradní dominancí letních bouřek a v zimě se vyskytují jen vzácně. Liší se i podmínky a průběh vzniku zimních bouřek od těch letních.

Obr. 1: Radarový snímek zimní bouřky nad Prahou ze 7.1.2024 ve 13:40. Zdroj: Meteocentrum.cz

K vytvoření bouřky je zapotřebí kombinace vlhkosti, nestability atmosféry a vzestupného proudění vzduchu. V zimě však chladný vzduch u země omezuje vzestup teplejšího vzduchu, což je klíčové pro vznik bouřkových mraků. Jednou z hlavních příčin zimních bouřek je přechod studené fronty přes oblast s relativně teplou a vlhkou vzduchovou hmotou jako byla i úterní situace.

Výraznější kontrast teplot vytváří nestabilitu, která umožňuje vznik bouřkových oblaků. Na rozdíl od letních bouřek, které často vznikají díky slunečnímu ohřevu zemského povrchu a následnému vzestupu teplého vzduchu, zimní bouřky bývají méně intenzivní. Zimní bouřky často doprovází sněhové srážky, které mohou přechodně výrazně snížit dohlednost a zkomplikovat dopravu. 

Kromě toho je jejich blesková aktivita často slabší, protože v chladnějším prostředí je omezený obsah vodní páry a energie potřebné k vytváření elektrických nábojů. Další odlišností zimních bouřek je zejména jejich krátké trvání. Zatímco letní bouřky mohou pokrývat rozsáhlé oblasti a trvat hodiny, zimní bouřky se často vyskytují lokálně a rychle odezní. 



Kam dál?