Zobrazit fotogalerii
Během úterního odpoledne řada lidí v okolí Prahy a na západě Čech zažila neobvyklou zimní bouřku, především do Prahy a jejího okolí přinesla i menší kroupy a silné nárazy větru. Bleskové výboje jsou výhradní dominancí letních bouřek a v zimě se vyskytují jen vzácně. Liší se i podmínky a průběh vzniku zimních bouřek od těch letních.
Obr. 1: Radarový snímek zimní bouřky nad Prahou ze 7.1.2024 ve 13:40. Zdroj: Meteocentrum.cz
K vytvoření bouřky je zapotřebí kombinace vlhkosti, nestability atmosféry a vzestupného proudění vzduchu. V zimě však chladný vzduch u země omezuje vzestup teplejšího vzduchu, což je klíčové pro vznik bouřkových mraků. Jednou z hlavních příčin zimních bouřek je přechod studené fronty přes oblast s relativně teplou a vlhkou vzduchovou hmotou jako byla i úterní situace.
Výraznější kontrast teplot vytváří nestabilitu, která umožňuje vznik bouřkových oblaků. Na rozdíl od letních bouřek, které často vznikají díky slunečnímu ohřevu zemského povrchu a následnému vzestupu teplého vzduchu, zimní bouřky bývají méně intenzivní. Zimní bouřky často doprovází sněhové srážky, které mohou přechodně výrazně snížit dohlednost a zkomplikovat dopravu.
Kromě toho je jejich blesková aktivita často slabší, protože v chladnějším prostředí je omezený obsah vodní páry a energie potřebné k vytváření elektrických nábojů. Další odlišností zimních bouřek je zejména jejich krátké trvání. Zatímco letní bouřky mohou pokrývat rozsáhlé oblasti a trvat hodiny, zimní bouřky se často vyskytují lokálně a rychle odezní.
Více k tématu
Kam dál?
Víkend bude ve znamení inverzního počasí, víme kde je šance na sluneční svit nějvětší
Po krátké odmlce panuje v Česku opět inverzní počasí, které ale o víkendu často doprovodí sluneční paprsky. V našem článku se věnujeme přehledu míst, kde bude šance na slunce největší.
Severní Ameriku čeká vpád arktického vzduchu, kde klesnou teploty nejníž?
Zatímco do střední Evropy už proudí teplý vzduch ve vyšších vrstvách atmosféry, velkou část severní Ameriky čeká vpád mrazivého vzduchu z Arktidy.