Zobrazit fotogalerii
Již v listopadu náš meteorolog Martin Štros ve svém článku psal, že se v průběhu prosince "teploty budou pohybovat kolem 5 °C," což spíše vylučuje možnost sněhové pokrývky v nižších polohách, a zejména její udržení. Samozřejmě, v pátek jsme byli svědky poměrně významného sněžení v moravských nížinách včetně krajských měst Brna a Olomouce. Na Obr. 1 jde vidět páteční situace v Šumperku, v jednom z okresních měst, kde během krátké doby sněhu napadlo několik centimetrů nové sněhové pokrývky. Vzhledem ale k teplému víkendovému počasí začal tento sníh na Moravě rychle odtávat. V tomto duchu se s nejvyšší pravděpodobností ponese počasí i v dalších týdnech prosince.
Obr. 1: Sníh v Šumperku nedaleko historického jádra města (autor: D. Novotný)
Bílé Vánoce jsou ve většině velkých městech spíše raritou
Podle měsíčního výhledu globálního modelu CFS by měl být prosinec celkově spíše nadprůměrně teplý, a to o 1 až 2 °C oproti normálu (tzv. anomálie teploty vzduchu měřené ve 2 metrech nad zemí). To pravděpodobnost ikonických "bílých Vánoc" snižuje. Ona ta pravděpodobnost na základě počasí z 24. prosince minulých let celkově není moc vysoká, zejména v hustě obydlených oblastech, to lze vidět na velmi pěkně zpracované mapce od Českého hydrometeorologického ústavu (Obr. 2.), která je platná k roku 2019.
Z mapky lze docela snadno vyčíst, že většina krajských měst se během 10 let (2010-2019) s bílými Vánoci často rozhodně nesetkává. Nejhůře na tom je asi Hradec Králové a Pardubice (případně poměrně překvapivě i České Budějovice), kde pravděpodobnost sněhu je nižší než 10 %. Není divu, v Pardubicích byl mezi lety 1992-2021 sníh (více než 1 cm) na Štědrý den jen 5x, v Hradci Králové a Českých Budějovicích 6x. Lépe na tom nebyla ale ani Praha nebo Plzeň. Naopak, která krajská města jsou na tom lépe? Z mapky lze vidět intravilán (zastavěné území) Liberce v kategorii pravděpodobnosti 30-40 %, Jihlavu dokonce v kategorii 40-50 %. Trochu lépe jsou na tom i Karlovy Vary, které tuto pravděpodobnost mají mezi 20-30 %. Během třiceti let (1992-2021) bylo na Štědrý den více než 1 cm sněhu 10x v Karlových Varech, 11x v Olomouci, 12x v Ústí nad Labem, 13x v Jihlavě a dokonce 18x v Liberci. Liberec, i vzhledem k blízkosti pohoří Ještědsko-Kozákovského hřbetu a Jizerských hor (a zároveň vyšší nadmořské výšce), vychází jako nejvhodnější město k prožití bílých Vánoc.
Obr. 2: Mapka pravděpodobnosti Vánoc na sněhu za posledních 10 let k roku 2019 (zdroj: ČHMÚ)
Jaké počasí předpokládají na Vánoce modely?
Nyní by bylo vhodné se podívat na samotný výhled počasí na Vánoce 2024. Podle měsíčního výhledu ČHMÚ bude týden od 23. 12. do 29. 12. s největší pravděpodobností průměrný. V praxi to neznamená zrovna velkou šanci na sněhovou pokrývku, která by se ve městech měla zvlášť držet - přes den lehce nad nulou do 3 °C, v noci kolem nuly nebo lehce pod ní. Situaci nenahrává ani to, že by tento týden měl být průměrný až podprůměrný z hlediska srážek.
Obr. 3: Výhled vývoje teplot do 23. prosince podle modelu GFS v Praze. Bílá linie znázorňuje průměr výstupů modelu (zdroj: Wetterzentrale.de)
Na Obr. 3 lze vidět vývoj teplot ve 2 metrech nad zemí podle modelu GFS do 23. prosince. Po ochlazení během druhé poloviny příštího týdne budou teploty v Praze spíše stagnovat a nic nenaznačuje tomu, že by se to mělo změnit i před vánočními svátky. Jistou naději ale může dodat šance na advekci relativně studeného vzduchu ze severozápadu, který by mohl proniknout i k nám do střední Evropy (Obr. 4). Problém je ale v tom, že tuto situaci nepotvrzuje žádný jiný model a výstup se například s modelem ECMWF zatím poměrně výrazně rozchází.
Obr. 4: Možnost advekce studeného vzduchu ze severozápadu podle modelu GFS (Zdroj: WXCharts.com)
Jak vidí počasí na Vánoce Meteocentrum?
Naději na bílé Vánoce existuje podle modelu Meteocentra, který pomocí učící se strojové technologie kombinuje výstupy z různých jiných modelů, statistická data a porovnává je se skutečností. V případě Prahy se přiklání spíše k výše zmiňovanému průměrnému počasí s malou šancí na srážky. Teploty se budou pohybovat mezi 1 až 2 °C, v noci kolem 0 až -2 °C. Druhý svátek vánoční, tedy 26. prosinec, by měl být ze tří vánočních dní nejchladnější. Situace je ale pozitivnější pro Ostravu, zde totiž náš model počítá s teplotami přes den kolem 0 °C s možností občasných sněhových srážek (Obr. 5). Noční teploty mohou klesat až na -3 °C, a to zejména mezi 25. a 26. prosincem.
Obr. 5: Měsíční výhled na prosinec podle našeho modelového výstupu pro Ostravu značí možnost bílých Vánoc!
Situace je pozitivnější i pro Liberec a Jihlavu, kde by mohly být teploty i přes den dokonce pod bodem mrazu. Překvapivě v předpovědi v tomto ohledu dobře vychází i Hradec Králové, kde by mohlo panovat zimní počasí se sněhovými přeháňkami a teplotami kolem 0 °C nebo i pod 0 °C. Podobně by na tom mohlo být i Brno nebo Olomouc.
Aktuální výhled je ale třeba brát s jistou rezervou, jak vychází z analýz modelů výše. Co ale lze konstatovat je to, že situace je stále poměrně značně nejistá. Obecně ale zatím nehrozí propad arktického vzduchu nebo naopak výrazně nadprůměrně teplé počasí, deštivé a větrné počasí, které je u nás většinou v tomto období spojeno s tlakovou níží. Situace ale bude námi pečlivě sledována - změna v předpovědi o 1 až 2 °C může hrát rozhodující roli ve sněhově-zimním a na druhé straně pozdně-podzimním pošmurném počasí. A právě proto sledujte naše aktualizované předpovědi.
Více k tématu
Kam dál?
Výhled počasí na zbytek zimy: Únor bude nadprůměrně teplý
Podle klimatologických modelů bude únor ve střední Evropě nadprůměrně teplý. Neměl by se ale dostat do takových extrémů, jakým byl předchozí únor 2024. Srážek bude spíše méně.
Zvrat v počasí: Příští víkend teploty až k 10 °C
V nejbližších dnech bude pokračovat inverzní charakter počasí, při kterém budou v nížinách panovat víceméně zimní podmínky. V průběhu týdne se ale bude oteplovat a i v nížinách budou teploty dosahovat až 10 °C.