Zobrazit fotogalerii
V průběhu čtvrtka byly do 18:00 postupně dosaženy stupně povodňové aktivity na 17 místech v republice. Většinou šlo o místa pod přehradními nádržemi, kdy na přehradách v důsledku předpovědi extrémních srážek začali vypouštět ve větší míře vodu, aby si uvolnili kapacitu na blížící se velkou vodu. Šlo tak o řízeně vyvolané povodňové stupně. Nicméně postupně rychle stoupají i přirozené průtoky hladin řek. A situace se bude bohužel dál rychle zhoršovat. Průběh srážek lze sledovat na našem radaru.
Úhrny srážek do čtvrtečních 18 hodin dosahovaly zatím jen cca 25 milimetrů v pásu od Šumavy přes Českomoravskou vrchovinu do východních Čech a Krkonoš. Zatím to nejsou úhrny vyvolávající povodně. Pomáhá skutečnost, že srážky nejsou prudké a zatím je půda vsakuje. Z horkého konce léta je poněkud vysušená a má kapacity na pojmutí vody. Jenže trvalý déšť bude pokračovat a na některých místech může pršet až do neděle bez přestávky. Předpověď srážek můžete na modelu Aladin.
Modelová předpověď vypadá bohužel poměrně strašidelně. V pátek bude pršet trvale na většině území a nejvíc opět v oblasti jižních Čech, východních Čech a Českomoravské vrchoviny až po Jeseníky. Ale trvalý déšť zasáhne celé území, nejméně západ Čech. Obzvláště nepříjemně vypadá situace v Jihočeském kraji, na Vysočině, v Pardubickém a Olomouckém kraji (kde hrozí silné deště zejména v okrese Jeseník).
Z hlediska povodí řek očekáváme největší problémy na všech řekách v Jihočeském kraji a na řekách pramenících na Vysočině (velmi rizikově se jeví Sázava), ale také například na Orlici. Povodně hrozí téměř všude, snad s výjimkou povodí Ohře, kde bude pršet nejméně. Relativně malé ohrožení je třeba také na Berounce nebo na Jizeře. U řeky Jizery by mohl pomoci severní vítr, díky kterému by se měla nacházet v závětří Krkonoš a Jizerských hor.
U extrémních srážek je však třeba počítat s určitou nejistotou. Modely dokáží předpovědět, že přijdou silné srážky, ale zcela přesné úhrny srážek, které jsou pro sílu povodní rozhodující, se odhadují obtížně. Je to i proto, že extrémní situace nastávají málo často, a tudíž není moc příležitostí, na kterých by se modely a meteorologové mohli "učit". Doporučujeme proto sledovat aktuální zpravodajství i na našem webu.
Pro předpověď počasí přímo pro Vaši lokalitu využijte vyhledávání měst v horní části webu. Na rozdíl od mnoha jiných aplikací, předpovědi na meteocentrum.cz jsou založené na kombinaci mnoha různých meteorologických modelů pomocí strojového učení a dále zpracovány našimi zkušenými meteorology pro dosažení co nejvyšší spolehlivosti.
Více k tématu
Část Česka v neděli zasáhne silný vítr, sníží tím i pocitovou teplotu
Tlaková níže, kterou v Německu pojmenovali Helma, bude během víkendu postupovat ze Severního moře před Dánsko do Pobaltí a svou jižní částí ovlivní i naše počasí. Přinese déšť, ale zejména díky ní pocítíme silný vítr.
Září 2024 bylo historicky druhé nejteplejší nejen v Evropě, ale i globálně
Podle evropského programu Copernicus bylo letošní září druhé nejteplejší v historii - hned po září 2023. A to jak z hlediska měřítka evropského, tak i celoplanetárního. Kromě toho se potvrzuje, že šlo o evropsky nadprůměrně srážkově bohatý měsíc, čemuž mimochodem přispěla tlaková níže Boris ve střední a východní Evropě.