Zobrazit fotogalerii
V pondělí jsme informovali o velmi vydatných srážkách, které na naše území přinese hluboká tlaková níže v oblasti Středozemního moře. Již nyní se aktuální předpovědi modelů shodují na tom, že nejvíce by měla být srážkami zasažena oblast severní Moravy a východních Čech, zejména pak severní návětrné strany horských oblastí.
Předpověď evropského modelu ECMWF
Podle evropského modelu ECMWF pro střednědobou předpověď naprší nejvíce srážek právě v oblasti Jeseníků a také Beskyd. V součtu by do pondělní půlnoci mělo spadnout většinou od 50 do 130 mm srážek, v Jeseníkách to může být i přes 200 mm. Naopak úhrn jen do 15 mm deště model očekává pro západní část Čech (obr.1).
Obr.1: Celkový úhrn srážek v mm do pondělní půlnoci podle evropského modelu ECMWF. Zdroj: wxcharts
Srážky podle amerického modelu GFS
Americký model GFS dává hlavní těžiště srážek do oblasti středních a jižních Čech, zejména pak do Novohradských hor a také do Jeseníků. Například v Praze by mělo do konce týdne podle této předpovědi napršet až 150 mm srážek (obr.2), což by způsobilo významné problémy v oblasti řeky Vltavy a dalších menších toků.
Obr.2: Celkový úhrn srážek v mm do pondělní půlnoci podle amerického modelu GFS. Zdroj: wxcharts
Celkové shrnutí
Velmi významnou roli v konečném úhrnu srážek ale bude hrát postup a poloha tlakové níže, které se pravděpodobně ještě lehce změní. Celkově je ale spíše patrný trend posouvání hlavní oblasti srážek směrem na západ Česka. I několik dní předem ale nelze s jistotou říci, kde naprší nejvíc, jisté ale je, že na mnoha místech Česka by i jen z polovičního množství srážek hrozily povodně a škody na majetku.
Pro předpověď počasí přímo pro Vaši lokalitu využijte vyhledávání měst v horní části webu. Na rozdíl od mnoha jiných aplikací, naše předpovědi jsou založené na kombinaci mnoha různých meteorologických modelů a dále zpracovány našimi zkušenými meteorology pro dosažení co nejvyšší spolehlivosti.
Více k tématu
Část Česka v neděli zasáhne silný vítr, sníží tím i pocitovou teplotu
Tlaková níže, kterou v Německu pojmenovali Helma, bude během víkendu postupovat ze Severního moře před Dánsko do Pobaltí a svou jižní částí ovlivní i naše počasí. Přinese déšť, ale zejména díky ní pocítíme silný vítr.
Září 2024 bylo historicky druhé nejteplejší nejen v Evropě, ale i globálně
Podle evropského programu Copernicus bylo letošní září druhé nejteplejší v historii - hned po září 2023. A to jak z hlediska měřítka evropského, tak i celoplanetárního. Kromě toho se potvrzuje, že šlo o evropsky nadprůměrně srážkově bohatý měsíc, čemuž mimochodem přispěla tlaková níže Boris ve střední a východní Evropě.