Mobile menu openmenu
Mapy počasí

Mapy počasí s plynoucí animací

Páteční bouřky byly dle očekávání extrémní

21. 6. 2024 | Poslední aktualizace: 21:34 21. 6. 2024 | Martin Štros, meteocentrum.cz
  • Facebook
  • Twitter/X
  • RSS
Přechod studené fronty ukončil horké počasí, kdy se během pátečního odpoledne teploty šplhaly až ke 33 °C. Následně se na frontě objevoval tradičně silný vítr, déšť a tentokrát i poměrně velké kroupy. Páteční bouřky byly dle očekávání extrémní Zdroj fotografie: 123rf

Vlastně první letošní opravou vlnu veder máme za sebou. Když nepočítáme exces na začátku dubna, tak poprvé letos teploty překračovaly tropickou třicítku a to několik dní po sobě. Maxima šplhala v pátek odpoledne ve středních Čechách až na 33 °C. To už se ale blížila studená fronta od západu a byla vydána výstraha na silné bouřky.

Páteční večerní bouřky naplnily očekávání a předpovědi meteorologů poměrně přesně, jak z hlediska míst výskytu, tak i času a intenzity. Nejsilnější bouřka se prohnala ve večerních hodinách Brnem, kde spadlo 64 mm srážek za jedinou hodinu, což je opravdu zcela extrémní úhrn srážek. A zrovna to tak vyšlo, že ten největší úhrn zaznamenali v druhém největším českém městě na stanici v městské části Žabovřesky. Celkem stanice za večer a noc naměřila 81 mm srážek a stala se celorepublikovým vítězem.

V Čechách sice úhrny srážek dosáhly maximálně poloviční úrovně, ale i 30 mm za hodinu je velmi silný déšť. Objevil se už během pozdějšího odpoledne, hlavně na jihu Čech a ve středu Čech. Největším nebezpečím ovšem byly mimořádně velké kroupy na několika lokalitách. Na jihu Čech byly ohlášeny až 8 cm velké kroupy, tedy "tenisové míčky". Velké kroupy se objevily i na řadě dalších míst. Na kroupy byly tato bouřková vlna obzvláště bohatá. 

Lokálně také hodně zesílil vítr a působil škody. Zejména v Čechách však byly bouřky silně lokální, a tedy zatímco někde opravdu silně zařádily, jen pár kilometrů vedle už třeba skoro nepršelo. Některým oblastech hlavně na západě Čech se bouřky vyhnuly úplně, místy zde dokonce vůbec ani nezapršelo.Na Arabském poloostrově teploty překračují 50 °C!

Na Arabském poloostrově teploty překračují 50 °C!

V Kuvajtu naměřili v minulých dnech až 52 °C, extrémní vlna veder zasáhla celý region - tedy také Irák, Írán a Saudskou Arábii. Je to hodně i na tuto celkově jednu u nejteplejších oblastí na světě.

14. 7. 2024
Jadran hlásí letos mimořádně teplé moře

Jadran hlásí letos mimořádně teplé moře

Povrchová teplota moře dosahuje nyní zejména na severním Jadranu až téměř 29 °C. Je to o dva až tři stupně více než v minulých letech. Příčinou jsou pochopitelně vlny horkého počasí v minulých týdnech.

14. 7. 2024