Mobile menu openmenu
Mapy počasí

Mapy počasí s plynoucí animací

Studená fronta přinese četné bouřky, které mohou být silné

19. 6. 2024 | Poslední aktualizace: 09:48 19. 6. 2024 | Dominik Novotný, meteocentrum.cz
  • Facebook
  • Twitter/X
  • RSS
Ve středu projde přes naše území studená fronta, která ještě dopoledne přinese na západ a severozápad Čech srážky. Přes den sice očekáváme skoro jasnou, až polojasnou oblohu, v průběhu dne však přibude oblačnost a šance na bouřky. Studená fronta přinese četné bouřky, které mohou být silné Zdroj fotografie: 123rf.com

Na severozápadě a severu Čech očekáváme obecně chladnější počasí s maximy v rozmezí 23/27 °C. Také se zde očekávají četnější srážky a bouřky. Ty se mohou shlukovat do multicel. Zbytek území očekává teploty výrazně vyšší, a to v rozmezí 27/33 °C. Zde budou bouřky spíše ve formě jednotlivých roztroušených buněk.

Modely počítají s podmínkami příhodnými pro nebezpečné jevy, které jsou s bouřkami spojené. Velmi riziková je tvorba krup, které mohou zejména v bouřkách supercelárního charakteru dosahovat velikosti v řádu jednotek cm. Samozřejmostí je i riziko silného větru, který může v případě silných bouří a ve spojitosti s výskytem downburstu dosahovat rychlosti až kolem 100 km/h. Nelze opomenout i možnost výskytu tornáda, ale to nemá smysl, vzhledem k podmínkám ve střední Evropě, se pokoušet více specifikovat.

Zdá se, že nejmenší výskyt bouřek lze očekávat v jižní části České republiky. Naopak nejčastěji se s bouřkami pravděpodobně setkáme v severní polovině Čech (víceméně od západu na východ), na severu Moravy a také ve Slezsku. Podobně dynamické situace jsou však na predikci obtížné, a právě proto doporučujeme sledovat aktuální informace a radarové snímky. 

ESTOFEX 19.6.Obr. 1: Předpověď bouřek a nebezpečných bouřkových jevů podle ESTOFEXu na 19. 6. 2024 (zdroj: ESTOFEX) 
Na Arabském poloostrově teploty překračují 50 °C!

Na Arabském poloostrově teploty překračují 50 °C!

V Kuvajtu naměřili v minulých dnech až 52 °C, extrémní vlna veder zasáhla celý region - tedy také Irák, Írán a Saudskou Arábii. Je to hodně i na tuto celkově jednu u nejteplejších oblastí na světě.

14. 7. 2024
Jadran hlásí letos mimořádně teplé moře

Jadran hlásí letos mimořádně teplé moře

Povrchová teplota moře dosahuje nyní zejména na severním Jadranu až téměř 29 °C. Je to o dva až tři stupně více než v minulých letech. Příčinou jsou pochopitelně vlny horkého počasí v minulých týdnech.

14. 7. 2024