
Zobrazit fotogalerii
Na severozápadě a severu Čech očekáváme obecně chladnější počasí s maximy v rozmezí 23/27 °C. Také se zde očekávají četnější srážky a bouřky. Ty se mohou shlukovat do multicel. Zbytek území očekává teploty výrazně vyšší, a to v rozmezí 27/33 °C. Zde budou bouřky spíše ve formě jednotlivých roztroušených buněk.
Modely počítají s podmínkami příhodnými pro nebezpečné jevy, které jsou s bouřkami spojené. Velmi riziková je tvorba krup, které mohou zejména v bouřkách supercelárního charakteru dosahovat velikosti v řádu jednotek cm. Samozřejmostí je i riziko silného větru, který může v případě silných bouří a ve spojitosti s výskytem downburstu dosahovat rychlosti až kolem 100 km/h. Nelze opomenout i možnost výskytu tornáda, ale to nemá smysl, vzhledem k podmínkám ve střední Evropě, se pokoušet více specifikovat.
Zdá se, že nejmenší výskyt bouřek lze očekávat v jižní části České republiky. Naopak nejčastěji se s bouřkami pravděpodobně setkáme v severní polovině Čech (víceméně od západu na východ), na severu Moravy a také ve Slezsku. Podobně dynamické situace jsou však na predikci obtížné, a právě proto doporučujeme sledovat aktuální informace a radarové snímky.
Obr. 1: Předpověď bouřek a nebezpečných bouřkových jevů podle ESTOFEXu na 19. 6. 2024 (zdroj: ESTOFEX)
Kam dál?
Dovolená v pekle! Část Středomoří postihla vlna extrémních veder
Přestože většina lidí mířících v létě na dovolenou do oblíbených jihoevropských destinací asi s horkým počasím počítá a nejspíš ho i očekává, tak i zde platí, že čeho je moc, toho je příliš. Teploty nad 40 °C jsou těžko snesitelné prakticky pro kohokoliv.
Jaké bude počasí do konce července a začátkem srpna? První výhled předpovídá podnormální teploty
Po velmi teplém začátku července se charakter počasí ve střední Evropě výrazně proměnil. Od západu často proudí chladnější a vlhčí vzduch, který přináší více oblačnosti a srážek. Tento trend bude pokračovat i v závěru měsíce a na začátku srpna.