Mobile menu openmenu
Mapy počasí

Mapy počasí s plynoucí animací

Globální teplota vzduchu je už rok mimořádně vysoká

17. 5. 2024 | Poslední aktualizace: 14:06 17. 5. 2024 | Martin Štros, meteocentrum.cz
  • Facebook
  • Twitter/X
  • RSS
Duben byl již jedenáctým měsícem v řadě, kdy maximální denní teplota překročila dosavadní naměřený rekord. Regionální rozdíly jsme však zaznamenali značné, někde bylo i chladněji, než je normál. Globální teplota vzduchu je už rok mimořádně vysoká Zdroj fotografie: 123rf.com

Dle měření americké NOAA se průměrná teplota ve světě v dubnu 2024 nacházela 1,32 °C nad průměrem 20. století. Jednalo se o nejvyšší dosud naměřenou odchylku za 175 let, po které se teplota měří, předchozí rekord pocházel z roku 2020 a byl překonán o 0,18 °C. Zdánlivě to není mnoho, ale v případě globální teploty jde o významnou hodnotu. Ta se totiž mezi jednotlivými roky liší jen o nižší desetiny stupně. Jelikož studené a teplé počasí v určitých regionech se vzájemně kompenzuje, je globální teplota prakticky "stále stejná" a mění se jen nepatrně. Dlouhodobě ji ovšem zvedá celkové oteplování klimatu.

Vlastně už rok je globální teplota dočasně zvýšená v důsledku loňského rozvinutí jevu El Niňo. Ten sice letos už nepanuje, ale v teplotě vzduchu existuje určitá setrvačnost. Uvidíme, jak dlouho ještě vydrží a zda i květen překoná rekord. A zda se jako rekordně teplý ukáže i rok 2024. Zatím si za období leden až duben prvenství drží, ale očekáváme, že druhá půlka roku 2024 by už měla být chladnější než v roce 2023. Záleží, zda se El Niňo překlopí do opačného extrému, tedy jevu La Ňiňa, nebo jen zůstanou neutrální podmínky.

V dubnu jsme zaznamenali značné teplotní odchylky mezi jednotlivými regiony. Rekordně teplé byly rovníkové oblasti, ale také region na pomezí Evropy a Asie (Turecko, západ Ruska) nebo třeba sever Kanady. Některé oblasti však byly teplotě podprůměrné, což se týkalo zejména Antarktidy a z blíže položených regionů pak severní Evropy. Tam se v dubnu ještě potýkali s mrazy. Studená byla v dubnu také Austrálie. 
Teploty kolem třicítky vydrží do konce týdne

Teploty kolem třicítky vydrží do konce týdne

Bouřky si nyní dají na několik dní přestávku. V nejbližších dnech čekáme typické červencové vysoké teploty, ale nikoliv extrémní. Studená fronta s bouřkami dorazí nejspíš během víkendu.

16. 7. 2024
Na Arabském poloostrově teploty překračují 50 °C!

Na Arabském poloostrově teploty překračují 50 °C!

V Kuvajtu naměřili v minulých dnech až 52 °C, extrémní vlna veder zasáhla celý region - tedy také Irák, Írán a Saudskou Arábii. Je to hodně i na tuto celkově jednu u nejteplejších oblastí na světě.

14. 7. 2024