Mobile menu openmenu
Mapy počasí

Mapy počasí s plynoucí animací

Globální teplota vzduchu je už rok mimořádně vysoká

17. 5. 2024 | Poslední aktualizace: 14:06 17. 5. 2024 | Martin Štros, meteocentrum.cz
  • Facebook
  • Twitter/X
  • RSS
Duben byl již jedenáctým měsícem v řadě, kdy maximální denní teplota překročila dosavadní naměřený rekord. Regionální rozdíly jsme však zaznamenali značné, někde bylo i chladněji, než je normál. Globální teplota vzduchu je už rok mimořádně vysoká Zdroj fotografie: 123rf.com

Dle měření americké NOAA se průměrná teplota ve světě v dubnu 2024 nacházela 1,32 °C nad průměrem 20. století. Jednalo se o nejvyšší dosud naměřenou odchylku za 175 let, po které se teplota měří, předchozí rekord pocházel z roku 2020 a byl překonán o 0,18 °C. Zdánlivě to není mnoho, ale v případě globální teploty jde o významnou hodnotu. Ta se totiž mezi jednotlivými roky liší jen o nižší desetiny stupně. Jelikož studené a teplé počasí v určitých regionech se vzájemně kompenzuje, je globální teplota prakticky "stále stejná" a mění se jen nepatrně. Dlouhodobě ji ovšem zvedá celkové oteplování klimatu.

Vlastně už rok je globální teplota dočasně zvýšená v důsledku loňského rozvinutí jevu El Niňo. Ten sice letos už nepanuje, ale v teplotě vzduchu existuje určitá setrvačnost. Uvidíme, jak dlouho ještě vydrží a zda i květen překoná rekord. A zda se jako rekordně teplý ukáže i rok 2024. Zatím si za období leden až duben prvenství drží, ale očekáváme, že druhá půlka roku 2024 by už měla být chladnější než v roce 2023. Záleží, zda se El Niňo překlopí do opačného extrému, tedy jevu La Ňiňa, nebo jen zůstanou neutrální podmínky.

V dubnu jsme zaznamenali značné teplotní odchylky mezi jednotlivými regiony. Rekordně teplé byly rovníkové oblasti, ale také region na pomezí Evropy a Asie (Turecko, západ Ruska) nebo třeba sever Kanady. Některé oblasti však byly teplotě podprůměrné, což se týkalo zejména Antarktidy a z blíže položených regionů pak severní Evropy. Tam se v dubnu ještě potýkali s mrazy. Studená byla v dubnu také Austrálie. 
Jaké počasí je v Evropě u moře?

Jaké počasí je v Evropě u moře?

Počasí v Evropě je očekáváno různorodé. Na západě jižního přímoří (tedy řekněme v Itálii nebo ve Francii mimo Španělsko) se čekají srážky, nicméně teploty nízké rozhodně nebudou. Na Balkáně lze očekávat většinou jasnou až skoro jasnou oblohu a mnohdy až velmi vysoké teploty. Ty nejvyšší extrémy naštěstí předpokládáme spíše ve vnitrozemí - například v Bosně a Hercegovině oproti chorvatskému pobřeží.

18. 6. 2024
Před námi jsou i tropické dny

Před námi jsou i tropické dny

Na počátku nového týdne k nám bude zesilovat příliv teplého vzduchu, který nad Česko bude proudit od jihozápadu. I přes to, že ve středu přejde přes naše území studená fronta, teplé proudění se obnoví, a tak tropický den pravděpodobně zaznamenáme i v druhé polovině týdne.

17. 6. 2024