Mobile menu openmenu
Mapy počasí

Mapy počasí s plynoucí animací

Ač duben, na severu Evropy klesají teploty k -30 °C!

3. 4. 2024 | Poslední aktualizace: 07:38 4. 4. 2024 | Martin Štros, meteocentrum.cz
  • Facebook
  • Twitter/X
  • RSS
Zatímco střední Evropa před pár dny prožila letní teploty, na severu kontinentu ještě zuří tuhé mrazy. Jsou velmi výjimečné, takhle nízké teploty se zde totiž v dubnu nevyskytly více než 30 let... Ač duben, na severu Evropy klesají teploty k -30 °C! Zdroj fotografie: 123rf

Ve středu 3. dubna v ranních hodinách klesly teploty v severní části Skandinávie lokálně až po -30 °C. Takové teploty jsou hlášeny ze severních oblastí Švédska, Finska i Norska. Nejnižší dosažená teplota činila dokonce -33 °C a byla naměřena ve Švédsku. Zatímco třicetistupňové mrazy byly výjimkou, tak minima mezi -20 a -30 stupni postihla rozsáhlé území zahrnující celé Laponsko.  

I když po ledovém ránu následoval slunečný středeční den, který už je zde na začátku dubna dlouhý (slunce svítí déle než u nás), tak denní teploty téměř v celé Skandinávii zůstaly po celý den pod bodem mrazu. Obdobné teploty jako ve středu ráno pak byly znovu zaznamenány i v noci na čtvrtek, tedy druhou noc po sobě. Naopak předtím - během úterý - byl vpád studeného vzduchu z Arktidy spojen se sněhovou bouří. Sníh a vítr způsobily i značné dopravní komplikace. 

Sever Evropy zažil studené vpády arktického vzduchu už i několikrát během letošní zimy. Ta zde - na rozdíl od nás ve střední Evropě - byla poměrně tuhý a obzvlášť silné mrazy panovaly zejména v lednu. Aktuální vlna mrazů na začátku dubna je zase výjimečná tím, v jak pokročilé fázi jara přišla. Obvyklé teploty v tuto část roku jsou podstatně vyšší. Mráz se sice vyskytuje běžně, ale výrazně slabší.

Aktuální vlna mrazů na severu Evropy nám budiž připomínkou, že i když se klima celkově otepluje, stále se dají čekat minimálně krátkodobé návraty "starého" počasí.  Tedy periody studené, a to v každém ročním období. Během našeho aktuálně teplého startu jara bychom na to neměli zapomínat.Příští týden se navrátí letní teploty

Příští týden se navrátí letní teploty

Po poměrně dlouhé studené verzi dubna se situace od víkendu začne výrazně měnit. Zatímco ve čtvrtek očekáváme teplotní maxima kolem 9 °C s krupkovitými přeháňkami a sněžením zpočátku i v nižších polohách, v neděli bude už přes 20 °C. A příští týden se teploty budou dostávat i přes 25 °C.

24. 4. 2024
Ve středu řekne zima své poslední slovo, rozloučí se sněžením a vydatným deštěm

Ve středu řekne zima své poslední slovo, rozloučí se sněžením a vydatným deštěm

Po týdnu trvajících podprůměrných teplotách čekají Moravu a Slezsko před citelným oteplením ještě vydatné srážky a někde i přívaly sněhu.

23. 4. 2024