Mobile menu openmenu
Mapy počasí

Mapy počasí s plynoucí animací

Proč je polární záře nejvíce vidět na jaře a na podzim?

12. 3. 2024 | Poslední aktualizace: 17:46 12. 3. 2024 | Jáchym Rogner, meteocentrum.cz
  • Facebook
  • Twitter/X
  • RSS
Polární záře, známá také jako Aurora Borealis, je úchvatný noční jev vznikající interakcí slunečního větru s magnetickým polem Země. I když jsou noci nejdelší během zimního období, nejvíce jich je pozorovatelných během období rovnodennosti. Proč je polární záře nejvíce vidět na jaře a na podzim? Zdroj fotografie: 123rf
Zobrazit fotogalerii

Polární záře, známá jako Aurora Borealis na severní polokouli, je fascinujícím přírodním divem na noční obloze. Tento jev vzniká, když nabité částice ze slunečního větru interagují s magnetickým polem Země a jsou přesměrovány směrem k polárním oblastem. 

V těchto vyšších zeměpisných šířkách pak částice narážejí na atomy a molekuly v atmosféře, což vede k jejich excitaci a následnému vzniku světelného jevu známého jako polární záře.

I když by se mohlo zdát, že dlouhé zimní noci jsou ideální doba pro sledování tohoto úchvatného přírodního divadla, dle statistik jsou naopak jaro a podzim obdobími, kdy je polární záře nejčastěji pozorovatelná.

Jedním z klíčových prvků, který tento sezónní vzor určuje, je tzv. Russell-McPherronův efekt. Během jarní a podzimní rovnodennosti je geometrie magnetického pole Země taková, že umožňuje snazší propojení s meziplanetárním magnetickým polem.

Při tomto jevu se vytváří jakési trhliny, kterými mohou sluneční částice snáze vstoupit do naší magnetosféry a interagovat tak atmosférou, což vede ke zvýšenému výskytu polárních září.

Velkou roli hrají také meteorologické podmínky, zimy jsou často plné sněhových bouří a obecně velké oblačnosti, což brání výhledu na noční oblohu. Jarní a podzimní měsíce také přináší čistší a stabilnější atmosféru, která je tak ideální pro pozorování polární záře.



Kam dál?