Mobile menu openmenu
Mapy počasí

Mapy počasí s plynoucí animací

Jak se zatím jeví prosinec a jaké počasí může být na Vánoce?

5. 12. 2023 | Poslední aktualizace: 11:50 5. 12. 2023 | Dominik Novotný, meteocentrum.cz
  • Facebook
  • Twitter/X
  • RSS
Jaký nás podle dlouhodobého výhledu počasí čeká prosinec? A jak prozatím může být na Vánoce? Vypadá to na Vánoce na sněhu nebo na blátě? Jak se zatím jeví prosinec a jaké počasí může být na Vánoce? Zdroj fotografie: 123rf

S blížícími se svátky ve veřejnosti začíná tradičně rezonovat otázka: "Jak bude na Vánoce? A jaký bude vlastně celý prosinec?" Již teď je samozřejmě jasné, že první dekáda prosince bude podprůměrná. Máme za sebou husté sněžení v podstatě na celém území, ale také silné mrazy, které se projevily zejména na Šumavě (teploty až pod -25 °C).

Prozatím to ale vypadá, že prosinec bude od druhé dekády teplotně spíše průměrný či lehce nadprůměrný. Co to ale znamená? Po studené epizodě k nám na konci týdne dorazí teplá fronta, která přinese poměrně výrazné oteplení. Již v průběhu pondělí a úterý teploty mohou atakovat i +10 °C. Dále se (do 17. prosince) denní teploty na většině území budou pohybovat nad nulou, většinou do +5 °C. 

V období od 18. prosince až do Štědrého dne vypadá rozptyl teplot ještě vyšší. Denní teploty očekáváme prozatím od 0 do 8 °C. Zatím to tedy vypadá na teplou variantu Vánoc na blátě. Noční teploty od -4 do 1 °C.

Od 1. svátku vánočního do Silvestra to stále vypadá na teplejší variantu počasí. Denní teploty se budou pohybovat zase od 0 do 5 °C v závislosti na podmínkách. Noční teploty budou ale spíše pod 0 °C. Tyto informace je však nutné brát s velkou rezervou, předpovídat se dá pouze tendence vývoje, nikoli z toho usuzovat, že na svátky bude přesně takto.

A co srážky? Prozatím to vypadá na srážky poměrně bohatou variantu. Do 10. prosince to bude asi nejchudší epizoda měsíce, nicméně už teď to vypadá, že od 11. do 17. prosince nás čeká srážkově průměrně až nadprůměrně bohaté počasí. Úhrn srážek v tomto období se bude pravděpodobně pohybovat od 8 do 18 mm.

Od 18. prosince do Štědrého dne to vypadá spíše na průměrnou srážkovou epizodu s úhrnem v intervalu 4 až 15 mm. Poslední epizoda od 25. do 31. prosince vypadá v podobném duchu - od zhruba 6 do 17 mm.

Výhled tedy prozatím vypadá poněkud blátivě, vypadá to. Nicméně vývoj budeme pravidelně sledovat a budeme Vás informovat. Je na místě říci, že dynamika vývoje počasí může dlouhodobý výhled na Vánoce ještě změnit, a to klidně několikrát. 

Ve středu řekne zima své poslední slovo, rozloučí se sněžením a vydatným deštěm

Ve středu řekne zima své poslední slovo, rozloučí se sněžením a vydatným deštěm

Po týdnu trvajících podprůměrných teplotách čekají Moravu a Slezsko před citelným oteplením ještě vydatné srážky a někde i přívaly sněhu.

23. 4. 2024
První polovina nového týdne bude ve znamení zimního počasí

První polovina nového týdne bude ve znamení zimního počasí

Po nejchladnějším víkendu od února i začátek nového týdne pokračuje v chladném rázu a ve znamení srážek, o víkendu by už ale mělo dorazit citelné oteplení.

22. 4. 2024