Mobile menu openmenu
Mapy počasí

Mapy počasí s plynoucí animací

Česko pod sněhem: v Praze sněžilo víc než v Krkonoších

2. 12. 2023 | Poslední aktualizace: 12:52 2. 12. 2023 | Martin Štros, meteocentrum.cz
  • Facebook
  • Twitter/X
  • RSS
Nejvíc nasněžilo na jihu Čech a Vysočině, až 40 cm za den. Česko pod sněhem: v Praze sněžilo víc než v Krkonoších Zdroj fotografie: meteocentrum.cz

Jak jsme čekali, sněžení v Česku bylo v průběhu pátku a noci na sobotu velice vydatné. A to především na jihu Česko a Českomoravské vrchovině, když napadly desítky centimetrů i v nižších polohách, tedy i v krajských městech. České Budějovice, ležící necelých 400 metrů nad mořem, zaznamenaly v sobotu ráno už 40 cm sněhu! Z toho většina byl sníh nový, čerstvý. Dalších asi 5 cm zde napadlo ještě během sobotního dopoledne... 

Jihlava na Vysočině ohlásila 40 cm nového sněhu a celková  výška sněhu v průběhu dopoledne překročila půl metru! Také na Šumavě nasněžilo okolo 40 cm, samozřejmě na horách to je ale běžnější. Celková pokrývka sněhu na Šumavě už se na některých místech blíží k celému jednomu metru. Ze všech českých hor je na to co do výšky sněhu Šumava suverénně nejlépe. 

V oblastech jako je Plzeň, Praha, východní Čech nebo Ostrava, napadlo do sobotního dopoledne asi 15 cm sněhu. Byla ale i místa v republice, kde tato sněhová epizoda nic moc nepřinesla. Na severu Čech napadlo jen pár centimetrů, takže ani třeba takový Liberec se mnoha sněhu nedočkal... teploty sice na severu Čech držely pod nulou celou dobu, ale srážkové pásmo sem už dosáhlo jen svým okrajem..

 A ani na horách moc nesněžilo, tak okolo 5 cm. Nastala tak trochu paradoxní situace, kdy třeba v Praze nasněžilo v posledních dvou dnech více než v Krkonoších. Celková výška sněhu je ale v Krkonoších přece jen podstatně vyšší. Další oblastí, kam mnoho sněhu nepřišlo, byl jih Moravy, kde v pátek bylo nad nulou a pršelo. Až během soboty se déšť změnil ve sněžení, ale už tolik nestihne napadnout.

V noci na neděli už sníh ustane i na jihovýchodě republiky, neděle už by se měla obejít téměř bez sněžení. Teploty ale zůstanou výrazně pod nulou jak v neděli, tak i minimálně v pondělí. Sněhová pokrývka proto vydrží. Výhled počasí ukazuje, že v příštím týdnu se oteplí jen k nule nebo slabě nad nulou, ale žádné razantní oteplení před sebou nevidíme. Tam kde sněhu napadlo více (jižní Čechy), tak pokrývka může zůstat ještě docela dlouho. A když to hezky vyjde, tak třeba i několik týdnů... třeba i do Vánoc?

Ve středu řekne zima své poslední slovo, rozloučí se sněžením a vydatným deštěm

Ve středu řekne zima své poslední slovo, rozloučí se sněžením a vydatným deštěm

Po týdnu trvajících podprůměrných teplotách čekají Moravu a Slezsko před citelným oteplením ještě vydatné srážky a někde i přívaly sněhu.

23. 4. 2024
První polovina nového týdne bude ve znamení zimního počasí

První polovina nového týdne bude ve znamení zimního počasí

Po nejchladnějším víkendu od února i začátek nového týdne pokračuje v chladném rázu a ve znamení srážek, o víkendu by už ale mělo dorazit citelné oteplení.

22. 4. 2024