Mobile menu openmenu
Mapy počasí

Mapy počasí s plynoucí animací

Před rokem touto dobou na horách už sněžilo

19. 9. 2023 | Poslední aktualizace: 18:05 19. 9. 2023 | Martin Štros, meteocentrum.cz
  • Facebook
  • Twitter/X
  • RSS
Byly roky, kdy ani v nižších polohách denní teploty nepřesáhly 10 °C. Před rokem touto dobou na horách už sněžilo Zdroj fotografie: Wanet, s.r.o.

Letošní září je velice teplé a vlastně nám nabízí takové prodloužené letní počasí. V pondělí bylo na několika místech - letos s největší pravděpodobností už naposledy - naměřeno i tropických 30 °C, nejvyšší teplotu ohlásila stanice Tuhaň s 30,9 °C, více než třicet hlásilo i několik dalších stanic ve středních Čechách. Letní charakter počasí podtrhly večerní bouřky, u Máchova jezera spadlo až 40 mm srážek a objevovaly se četné blesky.

I přes současné ochlazení se dá říci, že teplé počasí pokračuje a zatím více méně pokračovat dál bude. Ve druhé polovině září to všechno totiž může vypadat úplně jinak. Pro zajímavost, v minulém roce 2022 byla právě už 18. září zaznamenána sněhová pokrývky v Krkonoších! Letos tedy ve stejný den hlásí nížiny tropické počasí. Před rokem touto dobou se denní teploty na stejných místech pohybovaly mezi 11 a 15 stupni...

A to minulý rok nebyl zase tak extrémní; v Česku jsme v minulosti kolem 18. září zaznamenali ještě podstatně studenější počasí. Denní teploty se držely třeba už jen okolo +10 °C, což se stalo např. v letech 2008 nebo 1996. A v roce 1977 se dokonce tři dny po sobě, od 19. do 21. září, maxima nedostala přes 10 °C.  Pokud jde o sníh v nejvyšších českých horách, tak ten se v minulosti už objevil třeba na konci srpna. Zkrátka, v polovině září už to je z hlediska počasí pravý podzim.

Letošního teplého a slunečného září si můžeme opravdu vážit, neboť tomu tak není zdaleka každý rok. Odhadujeme, že z hlediska množství slunečního svitu bude letošní září na hranici rekordu. Ale k tomu je ještě daleko...Během noci napadlo až 15 cm sněhu

Během noci napadlo až 15 cm sněhu

Během noci na úterý naše území ovlivnil frontální systém, který přinesl zejména do horských oblastí v Čechách nový sníh. Na východě však bude sněžení ještě pokračovat.

28. 11. 2023
Další dny přinesou sněžení a náledí

Další dny přinesou sněžení a náledí

Naše území bude během pondělí a úterý přecházet frontální systém spojený s tlakovou níží. To přinese na většinu území velkou oblačnost a srážky.

27. 11. 2023