
Zobrazit fotogalerii
Aktuálně dochází k přesunu horkého vzduchu z oblasti Pyrenejského poloostrova směrem nad centrální Středomoří a Balkán. Horký vzduch sem proudí ze severní Afriky po zadní straně tlakové výše se středem nas severní Afrikou. Nad severní Afrikou se vzduch extrémně prohřál a dále jej otepluje samotné sesedání (subsidence) vzduchu v tlakové výši, kdy dochází k adiabatickému ohřevu.
Extrémní vedra trápí také samotnou severní Afriku, kde například v Tunisku teploty šplhají až k 49 °C. Na Balkáně takto vysoké teploty očekávány nejsou, u pobřeží Egejského moře se očekávají teploty maximálně okolo 35 °C. Extrémně teplé zde budou však noci, kdy se ojediněle noční minima budou pohybovat až okolo 26 °C. V následujících dnech se horký vzduch dostane také do Rumunska a Bulharska, kde by teploty mohly atakovat 40 °C. Horký vzduch pak dorazí také do Řecka, kde by se teploty mohly dostat i nad 40 °C.
Pravděpodobně delší dobu setrvá extrémně teplý vzduch v oblasti jižní Itálie. Na Sicílii a v Sardínii se očekávají teploty až o 10 °C vyšší než je normál pro tuto část léta. Další špatnou zprávou je, že v těchto oblastech nejsou očekávány téměř žádné srážky. To znamená, že se zde bude prohlubovat sucho a s ním spojené nebezpečí požárů.
Více k tématu
Kam dál?
Modely ukazují, že teploty brzy opět zamíří ke 20 °C
Milovníci jara se zase mohou těšit na příchod krásných a teplých jarních dní, jaké nám už nabídla první třetina března. Cestou k nim nás ještě ale čeká pár mrazivých nocí a možná i krátké sněžení v nížinách.
V pondělí do Česka vpadne vzduch z Arktidy, zasněží i v nížinách
Ochlazení, které jsme si prožili v minulých dnech, bylo poměrně výrazné. Avšak ještě není úplně u konce, protože modely ukazují, že na začátku příštího týdne se dočkáme krátké návštěvy ještě studenější vzduchové hmoty.