Mobile menu openmenu
Mapy počasí

Mapy počasí s plynoucí animací

Středomoří trápí extrémní vedra

13. 7. 2023 | Poslední aktualizace: 13:58 13. 7. 2023 | David Tichopád, meteocentrum.cz
  • Facebook
  • Twitter/X
  • RSS
Zejména Pyrenejský poloostrov hlásí teploty nad 40 °C. Středomoří trápí extrémní vedra Zdroj fotografie: 123rf

Aktuálně dochází k přesunu horkého vzduchu z oblasti Pyrenejského poloostrova směrem nad centrální Středomoří a Balkán. Horký vzduch sem proudí ze severní Afriky po zadní straně tlakové výše se středem nas severní Afrikou. Nad severní Afrikou se vzduch extrémně prohřál a dále jej otepluje samotné sesedání (subsidence) vzduchu v tlakové výši, kdy dochází k adiabatickému ohřevu. 

Extrémní vedra trápí také samotnou severní Afriku, kde například v Tunisku teploty šplhají až k 49 °C. Na Balkáně takto vysoké teploty očekávány nejsou, u pobřeží Egejského moře se očekávají teploty maximálně okolo 35 °C. Extrémně teplé zde budou však noci, kdy se ojediněle noční minima budou pohybovat až okolo 26 °C. V následujících dnech se horký vzduch dostane také do Rumunska a Bulharska, kde by teploty mohly atakovat 40 °C. Horký vzduch pak dorazí také do Řecka, kde by se teploty mohly dostat i nad 40 °C. 

Pravděpodobně delší dobu setrvá extrémně teplý vzduch v oblasti jižní Itálie. Na Sicílii a v Sardínii se očekávají teploty až o 10 °C vyšší než je normál pro tuto část léta. Další špatnou zprávou je, že v těchto oblastech nejsou očekávány téměř žádné srážky. To znamená, že se zde bude prohlubovat sucho a s ním spojené nebezpečí požárů.



Příští týden se navrátí letní teploty

Příští týden se navrátí letní teploty

Po poměrně dlouhé studené verzi dubna se situace od víkendu začne výrazně měnit. Zatímco ve čtvrtek očekáváme teplotní maxima kolem 9 °C s krupkovitými přeháňkami a sněžením zpočátku i v nižších polohách, v neděli bude už přes 20 °C. A příští týden se teploty budou dostávat i přes 25 °C.

24. 4. 2024
Ve středu řekne zima své poslední slovo, rozloučí se sněžením a vydatným deštěm

Ve středu řekne zima své poslední slovo, rozloučí se sněžením a vydatným deštěm

Po týdnu trvajících podprůměrných teplotách čekají Moravu a Slezsko před citelným oteplením ještě vydatné srážky a někde i přívaly sněhu.

23. 4. 2024