Mobile menu openmenu
Mapy počasí

Mapy počasí s plynoucí animací

Západ Kanady trápí lesní požáry

22. 5. 2023 | Poslední aktualizace: 09:00 22. 5. 2023 | Michael Matějka,meteocentrum.cz
  • Facebook
  • Twitter/X
  • RSS
Vlivem požárů dochází ke značnému zhoršení kvality ovzduší Západ Kanady trápí lesní požáry Zdroj fotografie: 123rf

Letošní jaro přináší na západ Kanady převážně suché a horké počasí. To na jednu stranu může být příjemné, na druhou stranu však dochází k rychlému vysychání zdejších lesů. Ve vyschlé krajině se potom rychle šíří lesní požáry.

Zasaženo je rovnou několik provincií - Alberta, Britská Kolumbie, Saskatchewan a Severozápadní Teritoria. Zatím ohně zasáhly plochu kolem 5 tisíc kilometrů čtverečních (rozloha srovnatelná s Olomouckým krajem). Požáry se snaží zvládnout několik tisíc hasičů a dalšího personálu. Povolána byla i pomoc ze zahraničí.

Požáry nepředstavují problém jen v místech jejich výskytu. Jedním z důsledků je velký objem kouře, který se šíří nejen v Kanadě, ale i v části Spojených států. Několik oblastí v USA vydalo varování právě před znečištěným ovzduším a doporučilo omezit náročné venkovní aktivity.

 V týdnu bude počasí jak na houpačce

V týdnu bude počasí jak na houpačce

Nový týden přinese mnoho výkyvů počasí, zdá se. Po zimní epizodě se postupně tento týden začne oteplovat, a to i na Moravě. Oteplení však bude přerušeno studenou frontou ve čtvrtek a v pátek, kdy se znovu objeví sníh i v nížinách. To všechno pro to, aby se mohlo na víkend zase oteplit. O srážky a zataženou oblohu nebude nouze.

10. 12. 2023
Co to vlastně je inverze?

Co to vlastně je inverze?

Máme za sebou pátek, který se zejména v ranních hodinách vyznačoval inverzním charakterem počasí. Co to ale vlastně je ta inverze? A jak ji lze poznat a dělit?

9. 12. 2023