
Zobrazit fotogalerii V úterý v 15:30 nastala tzv. podzimní rovnodennost, tedy stav, kdy Slunce osvětluje severní a jižní polokouli stejnou měrou. Nyní už je den na severní polokouli kratší než na jižní a tím jsme vstoupili do astronomického podzimu. Ve školách jsme se někdy učili, že nastává 23. září, ale nemusí to být vždy v tento den. Letos je tomu už 22. z důvodu, že byl přestupný rok. Na počasí tento akt sám o sobě nemá žádný vliv.
Shodou okolností, v momentě příchodu podzimní rovnodennosti se teploty v Česku pohybovaly ještě na letních úrovních až okolo 25 °C, lokálně i více. V Dobřichovicích u Prahy bylo za slunečného dne naměřeno dokonce 27 °C. Nad letními 25 °C se teploty držely odpoledne i na jihu Moravy. Jedná se o teploty vysoko nad dlouhodobým průměrem, k překonávání rekordů však nedošlo, neboť v roce 2003 dosahovaly dne 22. září teploty až na 29 °C.
Připomínáme jako obvykle, že jde o začátek podzimu astronomického, nikoliv meteorologického. Z hlediska dlouhodobého průměru teplot patří už celé září do podzimního období, ačkoliv letos by zatím klidně sneslo letní parametry. Aspoň co se týče dosavadních teplot, přece jen nyní už víme, že v jeho závěru už ani zdaleka letní nebude. Ale o tom až v dalším předpovědním článku, a nebo v naší předpovědi na další dny.
Více k tématu
Kam dál?
Kdy se vrátí letní počasí? Střednědobý výhled je pesimistický
Léto je v nyní na svém kalendářním vrcholu, ale poslední červencové dny a nejspíš i ty první srpnové tak vypadat nebudou. Tropické třicítky jsou nyní v nedohlednu a ani letních 25 °C se v některých dnech nedočkáme.
Bouřky už jsou tu, zhoršila se předpověď na neděli
Nové výpočty modelů změnily výrazně zvýšily odhad množství srážek pro východní část republiky a to zejména na neděli. Vydatné deště tam můžou zvednout hladiny řek i na stupně povodňové aktivity.
"Svatá Anna, chladna z rána". Víme, zda je tato pranostika pravdivá
Léto je v plném proudu, ale svatá Anna, která se v kalendáři nachází 26. července, by nás dle lidové moudrosti měla varovat, že už přichází chladná rána. Podrobili jsme tuto pranostiku srovnání s tvrdými meteorologickými daty, abychom zjistili, zda ji dát za pravdu.
Modely upřesňují, kde během pátku a víkendu hrozí bouřky
Státní meteorologická služba vydala další varování před bouřkami. S ohledem na to, že aktuální teploty nejsou na léto až tak vysoké, nečekáme že by měly dosahovat extrémní síly. Ale celkově jich bude dost, srážkově vydatné období bude tedy až do konce víkendu pokračovat.
Dovolená v pekle! Část Středomoří postihla vlna extrémních veder
Přestože většina lidí mířících v létě na dovolenou do oblíbených jihoevropských destinací asi s horkým počasím počítá a nejspíš ho i očekává, tak i zde platí, že čeho je moc, toho je příliš. Teploty nad 40 °C jsou těžko snesitelné prakticky pro kohokoliv.
Jaké bude počasí do konce července a začátkem srpna? První výhled předpovídá podnormální teploty
Po velmi teplém začátku července se charakter počasí ve střední Evropě výrazně proměnil. Od západu často proudí chladnější a vlhčí vzduch, který přináší více oblačnosti a srážek. Tento trend bude pokračovat i v závěru měsíce a na začátku srpna.
Ochlazení bude méně výrazné než se čekalo, do pátku ale bude často pršet
Po přechodu studené fronty v pondělí se na celém území Česka ochladilo. Původní předpovědi počítaly ale s výraznějším ochlazením, podle aktuálních výstupů modelů ale bude ochlazení jen mírné. Denní maxima se budou ve většině republiky pohybovat do pátku kolem letních 25 °C, na jihovýchodě Moravy bude o něco tepleji.
MAPA: Odpoledne a večer počítejte v těchto oblastech s výskytem bouřek
Dnešní odpoledne a večer přinesou do Česka výraznou bouřkovou činnost spojenou s přechodem studené fronty. Bouřky se vyskytnou zejména na severu Čech, Moravy a ve Slezsku a mohou být místy silné – s přívalovým deštěm, nárazy větru a ojediněle i s krupobitím.
Modely upřesnily, kde během pondělí udeří bouřky nejvíce
Během víkendu proudí do Česka velmi teplý vzduch od jihu, který ale během pondělního dne ukončí přechod studené fronty s přeháňkami a bouřkami.
Skandinávie zažívá nezvyklé horké období, na vině je i změna klimatu
Letošní červenec zatím přináší do Skandinávie extrémně teplé počasí. Místo chladnějšího počasí s teplotami kolem 20 °C se v posledních dnech měří hodnoty typické spíše pro jižní Evropu.