- Počasí
- Počasí na svátky
- Počasí na Vánoce
Doufáte, že letos nás počasí na Vánoce překvapí a napadne sníh? Jsou u nás běžnější Vánoce na blátě nebo bílé? A mění se to v posledních letech? Připravili jsme pro Vás souhrn nejen počasí na Vánoce za minulé roky, ale také předpověď podle pranostik a souhrn dalších zajímavostí ohledně vánočního počasí.
Typické počasí na Vánoce
Pokud se podíváme na dlouhodobý průměr teplot v České republice, pohybuje se teplota na Štědrý den kolem 4°C. Po svátečních dnech postupně celorepublikový průměr klesá a až teprve ke konci roku se dostává na hodnoty blíže bodu mrazu. Podle dlouhodobých statistik se tak na Vánoce musíme po většinu času obejít bez sněhu.
Vůbec nejtepleji bylo 24. prosince 1977 v Kolíně, kde naměřili 14,5 °C. Boží hod 25. prosince byl nejteplejší v roce 1983. Absolutní rekordy pro první i druhý svátek vánoční drží pro oba dva dny stanice Hrádek. 25. prosince 1983 naměřila maximum 17,5°C a 26. prosince 1974 maximální teplotu 15,0 °C.
Naopak mezi nejchladnější Vánoce patřil Štědrý den v roce 1961, kdy se ve velké části Česka teploty pohybovaly i kolem -16°C. Vůbec nejchladnější Boží hod byl v roce 1939, kdy bylo na Plzeňsku naměřeno i pod -30 °C
Pravděpodobnost srážek na Vánoce je pro většinu Česka kolem 40%, častěji se však jedná o srážky dešťové.
TIP: Podívejte se na přehlednou dlouhodobou předpověď počasí nejen na Vánoce. Nebo si zobrazte naši přesnou předpověď počasí po hodině aktualizovanou v reálném čase přímo pro Vaši lokalitu, kde najdete i počasí na měsíc dopředu - zobrazíte ji pomocí vyhledávání v horní části webu.
Bílé Vánoce ve městech
Bílé Vánoce jsou v českých městech spíše výjimečnou záležitostí. Kdy jsme si mohli zasněžených svátků v českých městech užít? Až překvapivě se hodně liší situace v Čechách a na Moravě či ve Slezsku. A tak jsme porovnali vánoční sněhovou bilanci v posledních desítkách let zvlášť v Praze, v Brně a v Ostravě.
Počasí na Vánoce v Praze
Praha zažila bílé Vánoce například v roce 2010. Tehdy šlo o sněhově mimořádnou zimu, a i na Štědrý den leželo na zemi kolem 10 cm sněhu. Sníh napadl ještě před Vánoci a držel se pak i do konce roku. Tehdy se výrazná sněhová pokrývka držela bez přestání několik týdnů až daleko do ledna. Od té doby sníh naopak už o Vánocích mnoho let nebyl vůbec.
A předtím? Nejvíce sněhu bylo zaznamenáno v období mezi lety 1994 a 2003, kdy byl aspoň nějaký sníh v 6 z těchto deseti let. Naopak v sedmdesátých letech nebyly zasněžené Vánoce v Praze ani jednou - těžko říci, kde se mezi lidmi bere představa, že tehdy bývaly bílé Vánoce.
Vánoční počasí v Brně
Brno mělo v poslední době sníh například v roce 2016, kdy byly na Štědrý den 4 cm sněhu. Předtím 3 cm v roce 2012 a kupodivu v roce 2010, kdy v Česku prožívali bílé Vánoce, byla Morava bez sněhu. V roce 1981 bylo zaznamenáno vůbec nejvíce sněhu - na Štědrý den 20 cm a na Boží hod dokonce už 35 cm! Poslední výrazně ladovsky zasněžené Vánoce byly v roce 2002 s 16 centimetry sněhu.
A stejně jako v Praze, i v Brně se v celých sedmdesátých letech nevyskytl o Vánocích vůbec žádný sníh, tedy v deseti po sobě jdoucích letech 1971 až 1980.
Počasí na Vánoce v Ostravě
Ostrava je na tom v posledních letech se sněhem o Vánocích hodně špatně, ačkoliv je tu zimní klima nejstudenější z českých tří největších měst. Na Štědrý den byl sníh v roce 2011. Nicméně to byly pouhé 3 cm na Štědrý den, a další dva sváteční dny už byly bez sněhu. Před tím napadnul sníh na Vánoce v roce 2007, ale šlo jen o pouhý 1 cm.
Poslední opravdu pořádně zasněžené Vánoce v Ostravě zažili v roce 2002 (13 cm sněhu) a ještě více v předchozím roce 2001 (17 cm). Nejvíce sněhu naměřili v roce 1981, a to dokonce 25 cm na Štědrý den a pak až 32 cm na Štěpána. Na rozdíl od Moravy a Čech se ve Slezsku se sníh o Vánocích objevil i v 70. letech, a to v roce 1975 a 1978.
Počasí na Vánoce a pranostiky
Na období kolem Vánoce připadá mnoho různých, často i protichůdných, pranostik. Co nám o počasí přes vánoční svátky říkají? Vyberte si z následujících pranostik:
Pokud je Martin (11.11.) na blátě, čekají se Vánoce ne ledě
Pokud pojedem o Martinu po ledu, pojedem o Vánocích po blátě
Kateřina (25.11.) na blátě, Vánoce na ledě.
Kateřina na ledě, Vánoce na blátě.
Když je Barborka (4.12.) ucouraná, chodí svatý Štěpán po ledě.
Barbora na ledu, Vánoce na blátě
Na Adama, Evu čekej oblevu.
Dvanáct nocí a dní od Štědrého večera až do Tří králů zvěstuje prý povětrnost příštích dvanácti měsíců.
Velký pátek deštivý dělá rok příznivý.
Prší-li na Bílou sobotu, bude v létě nouze o vodu.
Když prší na Boží hod velikonoční, bude dobrá tráva, ale špatné seno.
Na Boží hod velikonoční prší, sucho úrodu poruší.
Zelené Vánoce, bílé Velikonoce.
Jaké zimy v prosinci - taková tepla v červnu.
Další pranostiky najdete na naší stránce s přehledem pranostik pro jednotlivé měsíce.