- Počasí
- Meteorologie
- Tropické cyklóny a hurikány
Tropické cyklóny zabijí ročně přibližně 10 000 lidí. Jsou tedy spolu se zemětřesením nejničivějšími přírodními katastrofami.
Cyklóny vznikají nad tropickými oblastmi oceánů, nejčastěji v pásmech mezi 5 až 20° severní a jižní zeměpisné šířky. Zpočátku malá bouřka, kterou posiluje ohromné množství vlhkého vzduchu, který se vypařuje z teplého oceánu, se roztočí zemskou rotací a vyroste v ohromnou masu oblaků.
Na rozdíl od mimotropické cyklóny má mnohem menší rozměry (průměr kolem pár set kilometrů) a mnohem větší sílu způsobenou velkým tlakovým gradientem.
Zvláštností je vnitřek tropické cyklóny, tzv. oko, který má průměr několik desítek kilometrů a kde se vyskytuje jasná obloha se slabým větrem. Toto je způsobené silným sestupným prouděním vzduchu.

Obr.: Hurikán pohledem z Vesmíru na družicovém snímku.
U tropických cyklón se rozlišují čtyři stadia vývoje:
tropická porucha -> tropická deprese -> tropická bouře -> vrcholné stadium.
Po vrcholném stadiu, když se bouře přesune nad pevninu, se začíná rozpadávat, protože již není zásoben tak vlhkým vzduchem z oceánu. Síla tropických cyklonů se určuje podle Saffirovy - Simpsonovy stupnice.
Výskyt hurikánů v průběhu roku
Tropické cyklóny dosahují největší aktivity celosvětově v pozdním létě, kdy jsou teploty oceánských vod nejvyšší. Avšak kvůli rozdílnému časovému průběhu léta v různých oblastech se časový výskyt tropických cyklón liší.
V severní části Atlantiku je výrazná sezóna hurikánů od začátku června do konce listopadu, přičemž největší počet cyklón nastává kolem září. V severovýchodním Pacifiku je sezóna rozsáhlejší, ale vrchol aktivit je podobný jako v Atlantiku. V severozápadním Pacifiku se tropické cyklóny vyskytují po celý rok, s minimem v únoru a maximem v září. V severní části Indického oceánu jsou bouře přítomny od dubna do prosince, s vrcholem v květnu a listopadu.
Na jižní polokouli začíná sezóna tropických cyklón ve druhé dekádě února a pokračuje až do března.
Regionální označení tropických cyklónů
hurikán - severní část Atlantského oceánu
cyklón - severní oblast Indického oceánu
tajfun - Jihočínské moře, Filipíny, Tichý oceán
baguio - oblast Filipín
cordonazo - západní pobřeží Střední Ameriky a Mexika
willy-willy - jižní polokoule v oblasti Austrálie.
Pojmenovávání hurikánů
Tropické bouře se označují střídavě ženskými a mužskými jmény, která jsou abecedně seřazena. Tyto seznamy vypracovává Světová meteorologická organizace (WMO) a opakují se každých pět let, s výjimkou jmen nejničivějších hurikánů, která jsou vyjmuta.
Kam dál?
Rozloha mořského ledu dosáhla v únoru 2025 celosvětově rekordního minima
Podle dat služby Copernicus dosáhla celosvětová rozloha mořského ledu v únoru 2025 historického minima. Arktida i Antarktida vykazují alarmující úbytek ledu, což má dalekosáhlé dopady na klima a ekosystémy celé země.
Zatmění Slunce 2025: Bude možné ho pozorovat a jak moc bude zataženo?
Zatmění Slunce bude jednou z nejvýznamnějších situací k pozorování na nebi roku 2025. Částečně se ukáže i nad územím Česka. Otázkou však je, jaké budou panovat podmínky. Čeká nás jasná obloha nebo musíme počítat s velkou oblačností?
Naše služby
Proč počasí Meteocentrum
- denně profesionálni meteorolog ve službě
- spolehlivé předpovědi již 15 let
- detailní předpovědi pro celý svět
- vlastní modely a pokročilé strojové učení