V úterý místy sněžení, od neděle zima na celém území?

Nejbližší týden přinese poměrně mnoho srážek, čekáme i sněžení

V úterý místy sněžení, od neděle zima na celém území? Zdroj fotografie: 123rf

Počasí nejbližších dnů ovlivní zesilující příliv chladného vzduchu od severozápadu. V úterý ještě vystoupí teploty na 2/6 °C, ale s se výškou bude poměrně výrazně ochlazovat a tak od přibližně 500 m n. m. čekáme sněžení a zejména na Vysočině a v přilehlých regionech i tvorbu sněhové pokrývky, která lokálně dosáhne 5-10 cm.

Středa a čtvrtek budou ve znamení slabého ochlazování, středeční maxima dosáhnou 1/5 °C, čtvrteční budou ještě o stupeň nižší. Postupně se tak hlavně v noci může objevit sněžení i v nížínách, ale srážek mimo hory nebude moc, bude se jednat spíš o lokální přeháňky.

Složitá meteorologická situace nás čeká od pátku. Nad naším územím se bude udržovat frontální rozhraní mezi studeným vzduchem na západě a teplejším na východě. Pátek přinese maxima 0/3 °C, na východ ale až 5 °C. Na Moravě a ve Slezsku budou i častější dešťové srážky, zejména na západě Moravy a Slezska se ale nedá vyloučit i sněžení. V Čechách bude ráz počasí podobný jako v čtvrtek s lokálními přeháňkami.

V sobotu bude postupně srážek přibývat na většině území. V Čechách by mělo jít o sněžení, na Moravě a ve Slezsku platí, že čím dále na východ, tím větší riziko deště. Tomu budou odpovídat i teploty - v Čechách -1/2 °C, na východě až 4 °C.

Pravděpodobně v neděli se už studený vzduch dostane na celé území ČR. Teploty tak podle aktuálních předpokladů zůstanou i přes den při občasném sněžení jen mezi -3/1 °C. Zatím se ale nedá vyloučit déšť a vyšší teploty zejména u hranic se Slovenskem. 

Podle současných materiálů by zimní ráz počasí měl vydržet i na začátku dalšího týdne. Srážek bude zřejmě ubývat a přechodně by se mohlo objevit i slunce. To ale budeme ještě upřesňovat.

Autor: Michael Matějka, meteocentrum.cz