Letošní rok přinesl nejvíc srážek za posledních 10 let!

Zbytek prosince už na tom nic nezmění

Letošní rok přinesl nejvíc srážek za posledních 10 let!
Za období od začátku roku do konce listopadu spadlo na území Česka 735 milimetrů srážek. Už v průběhu října byl překročen normál pro celý rok, který činí 686 mm. V průběhu prosince zatím napršelo a nasněžilo jen několik málo milimetrů, avšak i kdyby už z nebe nespadla ani kapka vody či vločka sněhu, je jisté, že letošní rok bude srážkově nejvydatnější za posledních 10 let. Vyšší úhrn srážek jsme naměřili naposledy v roce 2010, kdy šlo o 867 milimetrů. Tato hodnota překonána letos určitě nebude, chybějících 132 mm za prosinec v žádném případě nespadne, i s ohledem na výhled na další dva týdny. 

V posledních letech byly srážky v Česku převážně podprůměrné, zejména rok 2018 byl suchý, když spadlo za celý rok pouze 522 milimetrů. V kombinaci s vysokými teplotami se nad naší republikou rozhostilo velké sucho, které pokračovalo i v roce 2019 a následně se projevilo i letos na jaře, především v dubnu. Dlouhodobý nedostatek srážek způsobil velký pokles podzemních vod a objevovala se varování, že mohou přijít problémy s nedostatkem vody. Od května jsme se však dočkali vydatných deštů, které postupně situaci zachránily. 

Extrémně srážkově nadprůměrné měsíce byly letos zejména únor, červen a říjen. Velice suchý byly naopak leden, duben a listopad. Z hlediska celkových ročních úhrnů srážek jsou přitom zásadní hlavně letní měsíce, tedy v tomto směru nejdůležitějšími se staly vydatné srážky v červnu. K zažehnání sucha přispěly i teploty, které byly v létě mírnější než v předchozích letech. 

Z dlouhodobého pohledu srážek v Česku nijak neubývá, což potvrdil i letošní rok. Minulé suché roky představují spíše náhodu. Problém se suchem se však přesto zvětšuje a je způsoben vyššímu teplotami, které vedou k tomu, že se více vody vypaří a vegetace je také žíznivější než dříve. Dalším faktorem, který se děje v důsledku vyších teplot, je postupný úbytek sněhu, kdy zimní srážky většinou rychle odtečou a nezůstávají ve formě sněhu déle v krajině. 

Jak bude vypadat příští rok, nedokážeme odhadnout, ale dobrou zprávou je, že do něj vstoupíme se slušnými stavy podzemních vod, takže bychom případné sucho měli v tomto směru lépe zvládnout.
Autor: redakce, ms, meteocentrum.cz

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK