Přišel astronomický podzim, teploty přitom letní

Podzimní rovnodennost nastala za vysoce nadprůměrného počasí

Přišel astronomický podzim, teploty přitom letní
V úterý v 15:30 nastala tzv. podzimní rovnodennost, tedy stav, kdy Slunce osvětluje severní a jižní polokouli stejnou měrou. Nyní už je den na severní polokouli kratší než na jižní a tím jsme vstoupili do astronomického podzimu. Ve školách jsme se někdy učili, že nastává 23. září, ale nemusí to být vždy v tento den. Letos je tomu už 22. z důvodu, že byl přestupný rok. Na počasí tento akt sám o sobě nemá žádný vliv.

Shodou okolností, v momentě příchodu podzimní rovnodennosti se teploty v Česku pohybovaly ještě na letních úrovních až okolo 25 °C, lokálně i více. V Dobřichovicích u Prahy bylo za slunečného dne naměřeno dokonce 27 °C. Nad letními 25 °C se teploty držely odpoledne i na jihu Moravy. Jedná se o teploty vysoko nad dlouhodobým průměrem, k překonávání rekordů však nedošlo, neboť v roce 2003 dosahovaly dne 22. září teploty až na 29 °C.

Připomínáme jako obvykle, že jde o začátek podzimu astronomického, nikoliv meteorologického. Z hlediska dlouhodobého průměru teplot patří už celé září do podzimního období, ačkoliv letos by zatím klidně sneslo letní parametry. Aspoň co se týče dosavadních teplot, přece jen nyní už víme, že v jeho závěru už ani zdaleka letní nebude. Ale o tom až v dalším předpovědním článku, a nebo v naší předpovědi na další dny.
Autor: redakce, ms, meteocentrum.cz

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK