Sobota přinesla déšť, vrcholky hor pokryl sníh

9.11.2019

Pršelo téměř na celém území, ale úhrny většinou nepřekročily 10 mm.

Sobota přinesla déšť, vrcholky hor pokryl sníh

Sobota přinesla ukázkové listopadové počasí - k teplotám kolem 7 °C (výjimkou bylo teplejší Ostravsko a Krnovsko) se přidalo mnoho oblaků a skoro na celém území republiky jsme mohli zaznamenat déšť.

Za posledních 24 hodin (do sobotní 20 h) spadlo nejvíce srážek v Krkonoších a Jizerských horách. Úplně nejvyšší úhrn změřil srážkoměr na Dvoračkách v Krkonoších - do 30 mm zde chyběly jen dvě desetiny. Nad 20 mm se dostala i Luční bouda (taktéž v Krkonoších) a dvě jizerskohorské stanice, konkrétně Desná, Souš a Bedřichov.

Větších úhrnů mezi 5 a 10 mm se dočkali v pásu táhnoucím se z Jindřichohradecka na sever až ke zmíněným Krkonoším - v podhůří leckde spadlo i přes 10 mm. Podobné úhrny byly zaznamenány i blízkosti dalších hor, například Jeseníků nebo Orlických hor. Někde naopak nepršelo skoro vůbec - například na Plzeňsku nebo na Opavsku.

S tím jak se k nám postupně od západu dostával chladnější vzduch se na českých horách objevily sněhové vločky. Sněžilo například na šumavském Churáňově, krušnohorském Klínovci nebo na hřebenech Krkonoš. Díky teplotám klesajícím pod nulu se sníh začal chytat a například v okolí Luční boudy už je pěkně bílo, jak by začátkem zimy mělo být. I když ráno zde bylo nad nulou, dopoledne se postupně ochlazovalo a odpoledne už provázely teploty kolem -1 °C.

Autor: redakce, mm, meteocentrum.cz;ČHMÚ

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK