V Jizerských horách napršelo až 80 mm srážek

28.5.2019

Solidní úhrny zaznamenala velká část republiky. Zatímco k ránu srážky ustoupily na západ, přes den se nad Moravu nasunulo další pásmo a až na vzácné výjimky je v celé ČR opět kvalitně zalito.

V Jizerských horách napršelo až 80 mm srážek
Zmiňovaných 80 mm zaznamenala jizerskohorská stanice Bedřichov ležící v nadmořské výšce 777 m. Nejsilnější srážky registroval srážkoměr kolem půlnoci, kdy zde napršelo 48 mm během 3 hodin, to je skoro jako 5 desetilitrových kýblů na každý čtvereční metr.

Vydatné srážky se nevyhnuly i nižším polohám v okolí hor - 61 mm spadlo během poslední srážkové epizody ve Stráži pod Ralskem (z toho 22,7 mm za odinu před půlnocí). Více jak 50 mm, konkrétně 53 mm se dočkali i v Liberci a blízko u této mety se úhrn zastavil i Novém Boru na Českolipsku.

Silný déšť během úterního dne přinesl lokálně vysoké úhrny i na Moravu a do Slezska - stanice Olomouc-Holice zaznamenala 37 mm. Velký počet stanic po celém Česku zapsal přes 20 mm srážek.

Intenzivní déšť na Olomoucku způsobil rozvodnění řeky Olešnice, která v Kokorech vystoupila na 1. stupeň povodňové aktivity. Hladina toku se o půlnoci zvýšila asi o 80 cm a průtok překročil úroveň 7 m3/s.

Srážky aktuálně (k úterní 21 h) pokračují především nad Moravou, ale už nejsou tak vydatné jako během dne. Postupné slábnutí srážkové činnosti očekáváme i dalších dnech a snad se dočkáme i více slunečních paprsků.

Autor: redakce, mm, meteocentrum.cz;ČHMÚ

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK