Zajímavé teplotní rozdíly v rámci Česka

8.2.2019

Rozpouštění inverze není všude stejně rychlé

Zajímavé teplotní rozdíly v rámci Česka
Ve čtvrtek se v Česku už projevoval příliv teplejšího vzduchu, ale současně ještě zůstávala inverze na mnoha místech. Velmi zajímavé byly teloty kolem poledne. K úplnému rozpuštění inverze došlo na relativně malém území na Třeboňsku, kde teploty vystoupily na stanici Byňov až k +7,7 °C. V ten samý okamžik přitom ještě v rámci Jihočeského kraje evidovali teplotu -4 °C např. Husinci u Prachatic. Jen kousek za hranicí Jihočeského kraje, ve Vlkonicích, bylo -5 °C. Oprvaud se nestává často, aby v rámci jednoho kraje a ve stejné nadmořské výšce činil v jednu chvíli teplotní rozdíl 12 °C!

V pátek vyskočily teploty nad 5 °C ještě ve Slezku a blížily se tomu na jihu Moravy. Zato pod bodem mrazu zůstávaly na většině Čech, i když večer se s příchodem fronty a deště přece jen mírně oteplovalo i tam, kde přes den ještě teploty držela nízko inverze. Vývoj teploty v různých částech Česka byl hodně komplikovaný a často doslova přes kopec byla situace jiná. Je to v zimním období při přicházejícím oteplení poměrně častá situace, ale tentokrát byly rozdíly obzvlášť patrné. 

V pátek už se teploty odpoutávají od bodu mrazu na celém území, i když zbytky inverze jsou ještě patrné a rychlost oteplení není zdaleka stejná. V Polabí se teploty ještě před 11. hodinou dostaly nad +5 °C, ale v Poohří v oblasti od Žatce po Teplice se držely v tu samo dobu jen kolem nuly. Nicméně kolem poledne už sluneční paprsky rozpustí inverzi kompletně, protože přece jen  únorové slunce už má sílu. A teploty tak dostanou jarní nádech v celém Česku.
Autor: redakce, ms, meteocentrum.cz

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK