A bylo bílo

1.12.2018

Do sobotního rána nasněžilo až 10 cm.

A bylo bílo

A je to tady! V pátek odpoledne dorazila výrazná fronta, která k nám od západu přinesla poměrně bohatou sněhovou nadílku. Na západě Čech se nejprve jednalo o mrznoucí déšť, ale i tam později tento déšť přešel ve sněžení a nyní se sněhová pokrývka nachází na celém území Čech. Na západ a jih Moravy zavítalo sněžení teprve v sobotu ráno a na severovýchod se nedostalo vůbec, protože se fronta do té doby rozpadla.

V Čechách ale nasněžilo pořádně, a to hlavně na jihozápadě, kde byla výška nové sněhové pokrývky kolem 5 cm. Úplně nejvíce nového sněhu ovšem zaznamenaly Brdy, kde do sobotního rána přibylo až 10 cm! Tuto hodnotu konkrétně hlásila stanice Rožmitál pod Třemšínem.

Přičteme-li tento nový sníh k množství sněhu spadlého za předchozí dny, dozvíme se, že nejvíce jej momentálně leží na Šumavě (ale jinak tomu nebylo ani před tímto sněžením). Na jejích vrcholcích je běžně přes 10 cm a stanice Plechý nyní monitoruje dokonce 29 cm. To Krkonoše a Krušné hory jsou na tom daleko hůře (většinou do 5 cm) a prakticky nulová pokrývka je třeba v Jeseníkách nebo Beskydech.

Vzhledem k očekávanému oteplení se sice právě napadlý sníh alespoň v nížinách příliš dlouho neudrží, ale krásně nám dal najevo, že je tady začátek prosince, což je meteorologicky první zimní měsíc.

Autor: redakce, zk, meteocentrum

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK