Řeky zpátky v normálu, někde naopak i povodňové stavy!

13.6.2018

Vzestupy hladin už nemají jepičí život

Řeky zpátky v normálu, někde naopak i povodňové stavy!
Vydatnější srážky posledních dní, na které dnes navazuje i středa, se odrážejí i na hladinách vodních toků. Zatímco víkendové deště vypila půda jak první pivo po celodenní tůře, ty poslední srážky již pomalu prosakují do spodních vod, čímž se navyšuje vydatnost pramenů a tvoří to základ pro udržitelnější stavy průtoků do dalších dnů a týdnu. Voda, která se vsákne až pod kořeny stromů, je pak uvolňována pomalu a dlouho.

Srážková vlna, která přišla v noci na středu, se projevila především na jihozápadě Čech, kde už řeky dokázaly vystoupat během noci až na druhé stupně povodňové aktivity - třeba Vltava v Lenoře nebo Otava v Sušici, i další menší toky. Dopoledne srážková činnost pokračuje, ale v mírnější podobě a řeky díky tomu klesají, už vyklesaly i mimo první stupeň aktivity, stále se nicméně drží vysoko. Nadprůměrně vodnaté jsou nyní toky v celé západní polovině Čech, během středy si polepší spíše jihočeské řeky, ale i ty na východě a severu Čech, a na Českomoravské vrchovině. 

Jediná oblast, kde zůstanou řeky v podprůměru, bude na jihovýchodě Moravy, ale ani zde to není už nijak tragické. Radovat se mohou vodáci, zahrádkáři i zemědělci. Sucho je definitivně pryč. Od čtvrtka srážky nečekáme, takže řeky zase budou postupně klesat. Nicméně by muselo zase přijít delší suché období, aby se vrátily do stavu sucha. Nejbliží udržovací srážky přitom máme v předpovědi už na neděli. A ani teploty nebudou nijak extrémně vysoké, takže voda v půdě a krajině obecně nějakou dobu skutečně vydrží.
Autor: redakce, ms, meteocentrum.cz

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK