Pro vodáky opět jen málo sjízdných řek

7.6.2018

Krátké bouřky příliš nepomáhají, i když jsou třeba intenzivní.

Pro vodáky opět jen málo sjízdných řek

Přestože se u nás letos čas od času vyskytují relativně silné bouřky, které už dokonce přinesly i místní záplavy, pro vodáky je vody stále málo. Voda z bouřek zase rychle odtekla, případně byla i uměle odčerpána z ulic a sklepů, a průtoky v českých řekách jsou proto převážně stále výrazně podprůměrné.

Velmi teplé počasí by přitom lákalo někam k vodě a pro ty, kteří na vodě rádi zážitkově sportují, většinou k vodě tekoucí. Pojďme se tedy ve zkratce podívat na to, jaké vodní toky by se daly vodákům dychtícím po vodě v tuto chvíli doporučit.

Nejlépe sjízdné jsou rozhodně Berounka a velká část Ohře (s výjimkou úseku od Nechranic do Loun), kde je výška hladiny 5 až 10 cm nad limitem. Splout se dá také kromě nejhornějšího toku Vltava, i když u ní už nejsou rezervy až tak velké.

Komu stačí urazit na řece pouze menší množství kilometrů, může se vypravit na Sázavu do úseku mezi Želivkou a Týncem, na Otavu mezi Sušici a Katovice nebo na celkově kratší toky jako Orlice, Loučná a Nežárka.

A komu nevadí, že bude muset plavidlo častěji nadzvedávat, aby nedrhlo o říční dno, může vyzkoušet i Bílinu, Ploučnici, Jizeru, Lužnici, Otavu z Katovic, Moravu z Postřelmova nebo Odru ze Suchdola.

Využít by se samozřejmě daly i toky, které jsou sjízdné prakticky kdykoliv, ale ty nejsou vodácky příliš zajímavé, protože se na nich člověk tak akorát upádluje k smrti.

Autor: redakce, zk, meteocentrum

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK