Při odtávání sněhu hrozí rozvodňování toků

9.3.2018

Tání sněhu umocní ještě i pondělní déšť.

Při odtávání sněhu hrozí rozvodňování toků

Sníh, který do České republiky přinesla úterní teplá fronta, už z nížin zcela vymizel a sněhová pokrývka se částečně vytrácí už i ze středních poloh. Na horách se ovšem i denní maxima stále držela pod bodem mrazu a odtávání sněhu zde proto zatím nezapočalo. Výška sněhové pokrývky je tady tedy pořád bohatě přes půl metru.

Teploty ale stále rostou a už v sobotu čekáme i v polohách nad 1000 m maximální denní teploty kolem 7 °C, v neděli pak kolem 9 °C. To povede na rychlé odtávání sněhu, které pak v pondělí umocní ještě i déšť, který zasáhne celé území a všechny nadmořské výšky! Největší úhrny srážek očekáváme v okolí Vysočiny, kdy mohou přesahovat i 15 mm za 24 hodin.

Díky odtávání sněhu z hor a silnému dešti bude docházet ke zvedání nebo alespoň kolísání hladin vodních toků, především těch odvodňujících horské oblasti. Dojít může i k překročení některého ze stupňů povodňové aktivity a zejména menší potoky a říčky se mohou rozvodňovat. O aktuální situaci vás budeme včas informovat.

Autor: redakce, zk, meteocentrum; ČHMÚ

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK