Únor by konečně mohl být teplotně průměrným měsícem

3.2.2018

Hodně by měl přispět nejbližší týden.

Únor by konečně mohl být teplotně průměrným měsícem

Počínaje loňským říjnem byl každý měsíc v České republice v průměru teplejší než normál. Posledním „chladným“ měsícem bylo září 2017, kdy byla teplota o 1,0 °C nižší než v referenčním období 1981 – 2010. Extrémně teplý pak byl leden, který se nepochybně zařadí mezi nejteplejší ledny od počátků pozorování (kompletní data ale zatím nejsou k dispozici).

Šňůru teplotně nadprůměrných měsíců by po delší době mohl přerušit až únor, během nějž se očekávají průměrné denní teploty kolem -1 °C, přičemž referenční období 1981 – 2010 udává jako „normální“ teplotu -0,9 °C. Nicméně se očekává, že z velké míry přispěje nejbližší týden (5. až 11. 2.), kdy očekáváme pod nulou dokonce i denní maxima a je zhruba 50% šance, že budou teploty tohoto týdne v celkovém hodnocení dokonce podprůměrné.

Pokud se tato rámcová předpověď nezmění, bude letošní únor chladnější než leden, což nebývá až tak běžné. Statisticky je u nás nejstudenějším měsícem v roce leden za 67 let měření měl zatím únor ve 43 případech vyšší teploty než leden. Například ale v roce 1956 se stalo to, že byl únor o 10,4 °C chladnější než leden. Tak uvidíme, jak tomu bude nyní, ale až tak velké meziměsíční ochlazení asi nezaznamenáme.

Autor: redakce, zk, meteocentrum; ČHMÚ

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK