Aktuální počasí povede k většímu znečištění

15.2.2019

Můžeme se už nyní pokusit emitovat méně nečistot do ovzduší.

Aktuální počasí povede k většímu znečištění

Slunečné počasí, které nyní prožíváme, má i své stinné stránky. V centru tlakové výše je silně omezen transport veškerých částic směrem vzhůru a tím se u země kumuluje čím dál tím více znečištění. Jeho odstranění by samozřejmě mohly zajistit srážky, ale ty při vlivu takto silné tlakové výše rozhodně nehrozí. Vůbec nejhorší situaci lze očekávat v místech, kde se vyskytne nízká oblačnost, neboť ta je indikátorem teplotní inverze zapříčiňující velmi špatné rozptylové podmínky.

Zatím je kvalita ovzduší ještě celkem slušná a i ve velkých městech spadá maximálně do třetí z šesti kategorií (slovní označení „uspokojivá kvalita ovzduší“). Na základě předpovědi počasí se ale dá očekávat, že to tak bohužel nezůstane a v nadcházejících dnech budeme dýchat nečistot podstatně více.

Postupné přibývání znečištění je zcela zjevně vidět už nyní na koncentracích polétavého prachu. V pondělí byly ještě až na výjimky do 20 mikrogramů na metr krychlový, ale ve čtvrtek už se v okolí měst pohybovaly mezi 20 a 35 mikrogramy, na Ostravsku se tlačily i výše.

Vzhledem k délce trvání vlivu tlakové výše je docela možné, že bude v některých oblastech vyhlášena smogová situace nabádající nás k tomu, abychom nespalovali odpad, omezili ježdění autem a dávali také pozor na své zdraví. Opatření spojená se snižováním emisí ale můžeme učinit už teď, abychom smogové situaci předešli nebo ji alespoň zmírnili.

Autor: redakce, zk, meteocentrum

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK