Do přírody jedině s repelentem

5.6.2018

Riziko napadení klíšťaty je obrovské a spousta jedinců je i infikovaných!

Do přírody jedině s repelentem

Jaro nám postupně pokročilo do léta (byť zatím jen meteorologického) a spoustu z nás to láká ven do přírody. Ta ale v sobě skrývá nebezpečí v podobě klíšťat, kterým se aktuální počasí velmi líbí.

Klíšťatům nejvíce vyhovují teploty mezi 15 a 30 °C a mírně vlhké prostředí, díky čemuž až do konce pracovního týdne očekáváme jejich aktivitu nejvyšší možnou (stupeň 10 z deseti). O víkendu se riziko napadení trochu zmírní, jelikož bude na klíšťata už příliš vedro a navíc budou alespoň občasně schovaná kvůli bouřkám. I tak ale zůstane stupeň aktivity na 9!

S tím, jak roste riziko, že se do nás klíště zakousne, roste také pravděpodobnost toho, že na nás klíště přenese některou z nebezpečných nemocí (borelióza, babezie, encefalitida). V polovině dubna bylo uvedeno, že je u nás přenašeči některé z těchto nemocí více než čtvrtina klíšťat!

Nejdůležitější obranou proti nemocem, které klíšťata přenášejí, je prevence. Klíšťata se nejčastěji vyskytují v listnatých nebo smíšených lesech nebo v porostech na okrajích řek a křovin, případně také v parcích a zahradách. Chystáme-li se tedy do těchto míst, je vhodné oblečení s dlouhými rukávy a nohavicemi a zcela nezbytné je použití repelentu na nechráněná místa! Po návratu domů (ale klidně i v průběhu pobytu v přírodě) je potřeba bedlivě zkontrolovat svoje tělo a přisátá klíšťata odstranit.

Dlouhodobější prevencí může být také dopování se vitamínem B. Skutečně to funguje a spousta lidí to může potvrdit na základě vlastních zkušeností (včetně autorky tohoto článku).

Autor: redakce, zk, meteocentrum; různé zdroje

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK