Americký předpovědní model se dočkal výrazného vylepšení

Jde o jeden z modelů, se kterými pracujeme i na Meteocentrum.cz

Americký předpovědní model se dočkal výrazného vylepšení
Numerické modely atmosféry dnes patří mezi základní a nepostradatelné pomocníky při vydávání předpovědí počasí. Jde o složité programy, které popisují procesy v atmosféře a na zemském povrchu a po vložení aktuálních měření je můžeme použít k predikci budoucího vývoje počasí.

Numerické modelů atmosféry můžeme rozdělit na dvě základní skupiny - globální a lokální. Zatímco lokální modely se používají pro předpověď pro menší oblast (např. střední Evropu), tak globální modely počítají předověď pro celou planetu. Díky tomu mohou s jejich výstupy pracovat meteorologové na celém světě. Jedním z nich je americký GFS, který právě prošel významným vylepšením.

Mezi změny v modelu patří detailnější vertikální struktura, začlenění modelu mořských vln a zpřesnění srážkových procesů. Srovnávací výsledky ukázaly zlepšení právě v úhrnech srážek, ale třeba i v předpovědi hurikánů. Doufáme, že se postupně drobné vylepšení dostaví i v naších předpovědích, jelikož GFS je jedním z modelů, které na Meteocentrum.cz používáme.
Autor: redakce, mm, meteocentrum.cz;phys.org, NOAA

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK