Příští rok by měl být chladnější než ten letošní

Bude to platit celosvětově, otázkou je, zda i u nás?

Příští rok by měl být chladnější než ten letošní
Britší vědci z tamního meteorologického ústavu MetOffice uvedli, že nadcházející rok 2021 přinese o něco nižší průměrnou globální teplotu než jakou jsme měli v letošním roce. Rok 2020 by měl být nejteplejším nebo přinejmenším druhým nejteplejším v historii, jak vyplývá z průběžných údajů zahrnujících období od ledna do listopadu. Na území Česka ovšem letošní nyní končící rok rekordně teplý určitě nebude. 

Podle výpočtů vědců by rok 2021 měl být zhruba šestý nejteplejší, s tím, že předpokládaná teplota by měla být jen o jednu desetinu stupně nižší než ta letošní. To je pro laika sice nepostřehnutelná změna, ale z globálního hlediska i jedna desetina stupně znamená poměrně hodně. Vždyť oteplování klimatu probíhá v současné době tempem asi 0,2 °C za 10 let. Na konkrétních místech se sice vyskytují výrazně větší odchylky od normálu, avšak pokud zprůměrujeme celou Zemi, dostáváme logicky neustále zhruba stejnou teplotu, jednotlivé roky se tak liší maximálně o nižší desetiny či spíše o setiny stupně. 

Příčinou relativně chladnějšího roku 2021 má být zejména chladná fáze Pacifické oscilace, tedy jev La Niňa. Z toho vyplývá, že výrazně chladnější počasí se dá očekávat zejména v tomto regionu, tedy třeba v Jižní Americe. Ve vztahu k počasí v Česku je situace jiná, naše klima není vývojem Pacifické oscilace ovlivňováno, a tudíž pro nás ani neplatí od předpověď, že rok 2021 bude chladnější než rok 2020. Celoroční výhled pro region střední Evropy je prakticky nemožné sestavit a to i díky tomu, že nejsme u oceánu.

Takže nás čeká globálně relativně o něco chladnější rok, ale jak to bude v Česku, je zatím neznámé.
Autor: redakce, ms, meteocentrum.cz

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK