Jaké jsou vlastně typické letní teploty?

Nejvyšší teploty bývají na přelomu července a srpna

Jaké jsou vlastně typické letní teploty?
Zjednodušeně lze říci, že letos pořádné horké letní počasí dorazilo až koncem července. I když je tomu tak jen v srovnání s minulým dvěma lety, kdy byla léta opravdu extrémně horká. Letošní léto je ve výsledku úplně normální a v první polovině srpna je už teplotně nadprůměrné. Máte vůbec představu, jaká je vlastně typická letní teplota, resp. jaké jsou běžné denní teploty pro různé části léta?

Z dlouhodobého průměru za posledních 50 let vyplývá, že nejvyšší teploty jsou na území Česka dosahovány na přelomu července a srpna, tedy přesně uprostřed prázdnin. V té době jsou průměrné dosahované maximální teploty v nižších polohách okolo 27 °C. Nad úrovní 25 °C se průměrné maximální teploty udržují od poloviny června do poloviny srpna. Je zajímavé, že už v polovině června dosáhnout tak vysoko, další měsíc a půl průměr jen velmi zvolna roste, hned na začátku srpna začne nejprve pomalu klesat, ale ve druhé polovině srpna je pokles teplot už velmi rychlý. 

Ačkoliv je nejteplejší část práznin přesně v jejich polovině, tak platí, že jejich začátek je teplejší než jejich konec. Průměrná prázdninová maximální teplota v nižších polohách je zhruba 25-26 °C. Z toho vyplývá, že tropická vedra skutečně nejsou typickým počasím českého léta. Oteplování klimatu směřuje k tomu, že se prázdninové teploty posunou ke 27 °C a v polovině práznin asi pomalu až ke 28-29 °C, ale v dohledné době se nestane, že by překročily 30 °C.
Autor: redakce, ms, meteocentrum.cz

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK