Česko již zastihly ranní mrazíky.

18.9.2019

V Jizerských horách teplota klesla k -3°C.

Česko již zastihly ranní mrazíky.

Minulý víkend byl na většině území Česka krásný a slunečný a ten následující má být podobný. Pokud vás však během tohoto babího léta zaujala chladná rána, pak jste si všimli správně.

Poslední týden ovlivňovaly počasí v ČR rozsáhlé oblasti vysokého tlaku vzduchu, které bývají často spojeny s malým množstvím oblačnosti. To nahrává zvýšenému vyzařování od zemského povrchu během nočních hodin a teploty tak často klesají až pod nulu. Mrznulo proto nejen o posledním víkendu, ale také 10.-12. září a dnes, kdy teplota na Luční boudě klesla k -1,9°C. Nejnižší teplota byla v posledním týdnu naměřena 15. září na stanici Kořenov, Jizerka, a to -2,9°C.

Mezi nejtypičtější oblasti v Česku, kde se začínají vyskytovat mrazy, patří Jizerské hory, Krkonoše, Hrubý Jeseník či Beskydy. Přestože často může jít o nejvýše položené oblasti, jakou je třeba Šerák či Lysá hora, letos se však již mrazíky objevily třeba i na stanici Šindelová, Obora. Ta se nachází v Krušných horách a její nadmořská výška je kolem 600 m n. m. Čím to tedy je, že tam byly teploty tak nízké?

Příčinou je topografie okolí stanice. Jinými slovy, tato stanice se nachází v údolí vodního toku Rotava a v nočních hodinách, kdy se vzduch ochlazuje, dochází k jeho stékání vlivem gravitace. Studený vzduch se tak hromadí na dnech údolí a pokud by šlo o údolí bez ústí, mohlo by zde dokonce vznikat jezero studeného vzduchu. I další stanice s poměrně nízkými teplotami v Česku se nachází v údolích, jsou jimi např. stanice Bedřichov, Nová Louka či Bílý Potok, Smědava.

Budete-li ještě letos na podzim stanovat, snažte se neumístit stan na dno údolí, pokud si tedy vyloženě nelibujete ve vstávání do mrazivých rán.

Autor: redakce, ka, meteocentrum.cz, portal.chmi.cz

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK