Velké teplotní kontrasty v Evropě

8.5.2019

Teploty u Moskvy a na Pyrenejském poloostrově se dnes blížily k 30°C, ve Skandinávii se museli spokojit s teplotami do 10°C.

Velké teplotní kontrasty v Evropě

Chystáte-li se v těchto dnech cestovat po Evropě, doporučujeme podívat se před balením kufrů na aktuální počasí v cíli vaší cesty. V Evropě dnes totiž byly zaznamenány velmi výrazné teplotní rozdíly.

Nejtepleji dnes bylo v severovýchodní Evropě, nejvyšší teploty se západně od Moskvy pohybovaly ke 30°C. Podobně teplo bylo také v jižní Evropě s nejvyššími teplotami na východním pobřeží Pyrenejského poloostrova s maximy 30°C a více, přičemž právě Pyrenejský poloostrov by mohla čekat první letošní vlna veder. Nejchladněji dnes bylo v oblasti Skandinávie, severní části Britských ostrovů a v Alpách, kde maximální teploty většinou nepřekročily 10°C. Ve zbytku Evropy včetně České republiky se pak maxima pohybovala mezi 15–20°C.

Chladnější počasí v oblasti severozápadní Evropy bylo zapříčiněno polohou tzv. tryskového proudění, které dnes procházelo severně od Pyrenejského poloostrova, přes Francii, Německo a Pobaltí až do západního Ruska. Toto proudění odděluje chladnější vzduchové masy, které leží severně od něj, od teplejších vzduchových  mas, které dnes ovlivňovaly třeba právě Českou republiku. V přízemním tlakovém poli se to projevuje výraznými tlakovými nížemi v oblasti západního Atlantiku a Skandinávie, z nichž jedna se nasouvá nad Českou republiku od dnešního večera a přinese k nám chladnější jihozápadní vzduch. Výraznější ochlazení však očekáváme až v sobotu a neděli, přičemž i po víkendu se u teplot v Evropě očekávají velké kontrasty.

Autor: redakce, ka, meteocentrum.cz, www.weatheronl

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK